02.02.2013

Stalingrad Direnişi, 70’nci yılında tekrar beyaz perdede - Bedran Deniz

İkinci Dünya Savaşı’nın gidişatını değiştiren Stalingrad Direnişi zaferinin 70’inci yılında yeniden beyaz perdeye uyarlanıyor. Rus sinemacı Fiodor Bondartchuk’un yönettiği ‘Stalingrad’ filmi, Nazi ordularına karşı savaşan ve...(daha)


27.09.2012

Neşet Ertaş'ı dinliyor muyduk sahi? – Berrin Karakaş

Yıl 2000. Büyük bir debdebeyle milenyuma girilmiş. İstanbul’a yıllar sonra Neşet Ertaş gelmiş. Hani şu “Saygısızlık olmazsa ceketimi çıkarabilir miyim?” diye sorduğu konsere. Hasta düşmüş, soran olmamış senelerce. Gurbette...(daha)


05.05.2012

‘Kralın soytarısı’ tanımı doğru olmuş. Adres yanlış - Ruhat Mengi

Acı, üzücü bir durum var ortada.. Acının büyüğü; devamlı olarak ipe sapa gelmez açıklamalar yapan ve bu açıklamalara bakınca nasıl profesör olduğu anlaşılmayan birinin söylemleriyle Başbakan’ın sözlerinin örtüşüyor olmasından...(daha)


28.04.2012

"Muhafazakar sanat" isteyenler aslında ne istiyorlar? – Ergin Yıldızoğlu

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Edebiyat Profesörü Mustafa İsen "Muhafazakâr kesimin nasıl bir demokrasi anlayışı varsa, muhafazakâr demokrasi diye bir şeyden bahsedebiliyorsak, o zaman 'muhafazakâr estetik' ve 'muhafazakâr...(daha)


17.04.2012

Topbaş Tiyatrosu-Can Dündar

Vasfi Rıza Zobu yazmıştı: 1940’larda Matbuat Müdüriyeti, tiyatro oyunlarında  “kadınların namuslu, erkeklerin faziletli olması”nı şart koşmuş.Müdüriyet, Zobu’nun “Yürü Ya Kulum” oyununu yasaklama gerekçesini şöyle...(daha)


22.08.2011

Can Yücel’in ardından... - Müge İplikçi

Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni, Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez.Değil mi ki çiğnenmiş inancın en seçkini,Değil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz,Değil mi ki ayaklar altında insan onuru,O kızoğlan kız...(daha)


22.10.2010

Yıllarca yıkılamayan tek Barikat - Doğan Hızlan

OPLUMCU Türk şiirinin ustalarından Arif Damar (Barikat) bize şiirlerini emanet ederek aramızdan ayrıldı. Onu bugün şair arkadaşlarının yanına uğurluyoruz. Şairin gücünü gösteren iki dizesini mutlaka okumalısınız: “Bir...(daha)


11.10.2010

Nemanja'nın sinema ve insanlık halleri... - Ceyda Karan

Epik filmlerindeki fantastik anlatımları ve çarpıcı müzik seçimiyle mest olmuşlarımız çoktur. Eleştirmen değilim, dolayısıyla filmleri için ortalama bir izleyici olarak söyleyebileceğim şahsen hiçbir filmini sevmediğim....(daha)


19.09.2010

BKM'nin mutfağından ırkçı kokular yükseliyor - Erdem Can

Kürdistan fonunda çekilmelerine karşın Kürt sorununu "pas" geçen ancak sınırlı da olsa gerçeklik arayışı barındıran üslupları ile seyirciden o güne kadar görülmemiş bir ilgi gören Vizonteleler'in yapımcı firması BKM'nin son...(daha)


04.09.2010

Medya-kültürde reklam, sponsor hakimiyeti - Mustafa Sönmez

Kaçımız son zamanlarda bir CD satın aldık, ya da biz değil de çocuğumuz harçlığı ile CD alıyor mu ? Kaçımız kalbur üstü filmleri, TV ekranlarına düşmesini beklemeden, büyük bir iştahla sinema salonunda seyrettik ? Ya da...(daha)


Toplam 131 içerik. 1 - 10 arası sonuçlar gösteriliyor.
<< İlk < Önceki 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Sonraki > Son >>