20.02.2013

Tabiatı Koruma-ma kanunu ve biz - Özlem Yüzak

Taksim Gezi Parkı’na dayatılan Topçu Kışlası. * Tarihi Haydarpaşa Garı ve çevresinde gerçekleştirilmek istenen rantsal dönüşüm projesi.* Kadıköy’ün en büyük boş alanı Kuşdili Çayırı’na AVM inşa edilmek istenmesi.* 3. Boğaz...(daha)


16.01.2013

Dr. Koşar: İşçi sağlığı ve güvenliği sistem analizi meselesidir

Türkiye’de kayıtdışı/güvencesiz çalıştırılan milyonlarca işçinin “iş kazaları, meslek hastalıkları”yla hayatlarını kaybetmesini “kader” olarak gören AKP iktidarı, çıkardığı yönetmelik ya da yasal düzenlemelerle de sermayeyi...(daha)


27.12.2012

Franken-somon masum mu? - Mehveş Evin

Dünyanın ilk genetiği değiştirilmiş hayvanının üretimi için, ABD’den onay çıktı. Normalden iki kat hızlı büyüyen bu Franken-somona ciddi itirazlar da var Öyle bir dünya düşünün ki, iklim değişikliği yüzünden artık kışları kar...(daha)


09.12.2012

Amatör balıkçı kılığında denizi bitirdiniz! – Mehveş Evin

“Amatör balıkçıyım” diyerek yasadışı balık avı ve ticareti yapanların denizlere verdiği zararı tahmin bile edemezsiniz... Neredeyse trol ve gırgır kadar fazla! SAD’ın kibarca “Bilinçsiz amatör balıkçı” dediği bu modele ben,...(daha)


04.12.2012

Türkiye iklimde sondan beşinci - Mehveş Evin

BM İklim Değişikliği Konferansı’nın yapıldığı Doha-Katar’da iklim değişikliği performans endeksi açıklandı. Sera gazı salımından sorumlu 58 ülkenin değerlendirildiği raporda Türkiye sondan beşinci oldu Bu yıl sekizincisi...(daha)


15.11.2012

Taksim'in tarihsel tahliyesi – Nihal Kemaloğlu

İstanbul'un şehir karakteristiği Taksim'in kamusal vasfını yer altına açılan tünellere tıkayarak zehirli gazla boğacak Taksim projesi, İstanbullular'ın bütün karşı çıkışına rağmen siyasi inat ve dayatmanın meydanı...(daha)


10.10.2012

Vatanını sevmek bu mu? – Mehveş Evin

AB İlerle(me)me Raporu’nun açıklanacağı bugün, Türkiye insan haklarından siyasi haklara, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığından cinsiyet eşitliğine, sınıfta kalacak. Türkiye’nin yeterli adım atmadığı konulardan bir tanesi de...(daha)


01.10.2012

‘Dönüşüm’ maskeli kentsel yağma... - Mustafa Sönmez

Tamamına yakını deprem kuşağında bir ülkemiz var. Sadece büyük depremini bekleyen İstanbul’da, konut stoku 4 milyonu aşıyor, ama bunların yarısından fazlası depreme dayanıksız. Yeni yapılaşmalar planlı mı, yeterli mühendislik...(daha)


25.09.2012

GDO-kanser ilişkisi kanıtlandı – Koray Çalışkan

Genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) sağlığa olumsuz etkileri uzun zamandır biliniyordu. Ancak araştırmalar yavaş ilerliyor, Monsanto gibi GDO devleri araştırmaları engelliyor, tohumlarının araştırılmasına patent hakları...(daha)


09.09.2012

Göksu deltasını nasıl yok edelim? - Mehveş Evin

Rosatom’un hazırladığı Akkuyu ÇED raporunda ne Göksu deltasının mahvolacağı yazıyor, ne de nükleer atıkların ne yapılacağı… Nükleer santral, santral soğurtma işlemiyle de bölgeyi harap edecek Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan...(daha)


Toplam 255 içerik. 1 - 10 arası sonuçlar gösteriliyor.
<< İlk < Önceki 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Sonraki > Son >>