04.02.2013

Pippa’dan Sarai’ye… - Umur Talu

Dünya bu iki “sansasyonel” kadın cinayetini biliyor. Arada daha kaç kadının öldürüldüğünü ise biz bile bilmiyoruz! Tabii ki tek cinayet ülkesi Türkiye değil. Tek şiddet ülkesi de değil. Çelik yelekten sırt çantalı minik...(daha)


17.01.2013

'3 Hem' formülü – Berrin Karakaş

'Oooo piti piti’ gibi bir çocuk şarkısı nakaratı sanki: “Hem o hem o hem de o”. Çocuk oyuncağı bir hayatın şarkısının nakaratı… Türkiye’nin geleceği, kurtuluşu adına çok önemli bir aynı nakarat. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı...(daha)


13.01.2013

'Kürtaj' tasarısı sıkıntılı – Elif İnce

Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek kürtaj tasarısına itiraz eden kadınlara göre, tasarı kürtaj hakkı konusunda kısıtlama getiriyor. Geçen yaz başından beri gündemimizde olan kürtaj yasağı tartışmaları kadınları sokağa...(daha)


03.01.2013

Panik butonu işe yarayacak mı? - Mehveş Evin

Tehlike anında ‘panik butonu’na basan bir kadının sinyali, polis merkezine geç düştü. Butonun tek sıkıntısı, teknik sorundan ibaret değil  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye...(daha)


02.01.2013

YÖK için reform önerisi: Bırakın kendisi düşsün – Gökçe Aytulu

Geçen yüzyılın en büyük fizikçilerinden Enrico Fermi, Mussolini faşizminden kaçıp ABD'ye sığındığında kafasında binlerce teori vardı. Taze Nobelli genç bir fizikçi olarak kaos kavramını inceliyor, bir sisteme oturtmaya...(daha)


24.12.2012

ODTÜ hep direndi – Can Dündar

Teslim olmayan, korkmayan bir kampüs. Hocalarıyla, öğrencileriyle, eylemleriyle baş eğmeyen bir yapı... Tepkisini gösteren, gerekirse kavga eden, stadına ‘Devrim’ yazan bir üniversite. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını saklayan okul....(daha)


15.12.2012

Kadın hareketinde "ifşa" yöntemi – Mine Şirin

Tüm tacizcilerin isimlerinin hem kadınlar hem de devlet tarafından yayınlanması sonucunda amacımıza ulaştığımızı iddia edebilecek miyiz? Yoksa özel alanın politikleştirilmesi mevzusunu yeniden ele almamızı gerektiren bir noktayı...(daha)


02.10.2012

'Bazen mahkeme heyetini sarsmak istiyorum' – Pınar Öğünç

İstanbul Barosu’nun övündüğü iki şey var. Bir, 1878’e dayanan uzun geçmişi, bir de dünyanın en kalabalık barosu olması. Ve iki övünç kaynağının ortasında bir ayıp duruyor. Istanbul Barosu’nun şimdiye dek kadın başkanı olmadı!...(daha)


02.10.2012

Sınavlar devam edecekse, dershaneler nasıl kalkacak? - Abbas Güçlü

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarında, gelecek yıl da KPSS’nin esas alınacağını açıkladı. YÖK de üniversiteye giriş sınavlarının öyle ya da böyle devam edeceğini her fırsatta dile getiriyor. Peki o zaman, sınavlar...(daha)


25.09.2012

YÖK Yasası değişecekmiş! – Abbas Güçlü

Son 30 yıldır iktidara gelen-giden bütün partilerin gündeminde, YÖK’ü kaldırmak ya da en azından YÖK Yasası’nı değiştirmek vardı. Ama hepsi geldi, gitti; YÖK hala var. Görünen o ki olmaya da devam edecek... YÖK Başkanı Gökhan...(daha)


Toplam 177 içerik. 1 - 10 arası sonuçlar gösteriliyor.
<< İlk < Önceki 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Sonraki > Son >>