20.02.2013

Bollywood’a kadına şiddet sansürü – Mehveş Evin

Kadına şiddet, tecavüz ve cinayet, dünyanın her yerinde giderek daha büyük bir sorun haline geliyor... İşte son örneği: Güney Afrikalı “kahraman” ampute atlet Oscar Pistorius, sevgilisini dört kurşunla, bir ihtimal beyzbol...(daha)


19.02.2013

Domuz bağı - Sinan Alçın

Son birkaç haftadır kapitalist ekonomilerde konuşulan en önemli konu “kur savaşları” oldu. Geçtiğimiz haftasonu düzenlenen G-20 zirvesinde de konu masaya yatırıldı. Karşılıklı bağımlılığın aşırı ölçüde arttığı “küresel...(daha)


19.02.2013

Siz hiç adam oldunuz mu? - Barış İnce

Siz hiç Kürt oldunuz mu? Bahçelerde tüm gün çim yolup sonra bir bardak su beklerken üzerinize küfür boca edildi mi mesela? Ana yurdunuzda başka oldunuz mu? Çocukken sağır, ihtiyarlayınca dilsiz oldunuz mu? Evsiz oldunuz mu,...(daha)


19.02.2013

AKP, Ortadoğu’da batıya hizmet ediyor

AKP Hükümeti’nin iktidara geldiğinden bu yana en çok övündüğü alanlardan biri kuşkusuz dış politika. “Komşularla sıfır sorun” sloganıyla yola çıkan ‘Yeni Osmanlıcılık’ politikasından elde kalan; neredeyse tüm komşularla...(daha)


19.02.2013

‘Çözüm süreci’ de yalan - Ahmet Kahraman

Alt kültürün baş olduğu Ortadoğu’da, yalan, dolanın fokurdadığı kandırmaca çukurunda debelenip, günü kotarma, kazanca konma ayıpları, Çetin Altan’ın ironik deyimiyle, “bulan buluyor şekerim” takdirli başarıdır.Utanç fazilet,...(daha)


19.02.2013

İsrail kaynaklı! - Hüsnü Mahalli

30 Ocak'ta İsrail uçakları Şam'ın yakınında askeri bir araştırma merkezini bombaladığında, bu merkezin daha öncesinde çok kez Özgür Suriye Ordusu militanlarınca saldırıya uğradığını yazmıştım. Bir anlamda silahlı...(daha)


19.02.2013

Avrupa basınından özetler

Avrupa’yı saran at eti skandalına ilişkin alınacak önlemler, Tunus’ta son durum, İtalya’da yapılacak genel seçimler ve AB’nin Mali’ye yardım girişimi bugünkü Avrupa basınından seçtiğimiz yorum konuları. Hollanda gazetesi...(daha)


19.02.2013

Aldırma gönül, aldırma! - Umur Talu

Kim olursa ve kime karşı olursa olsun, linçle, linç girişimiyle övünmek, milli gururlar filan duymak nasıl bir duygudur Bilinç! Ne kolay bir mutabakattır; linççinin arkasında ulusalcı, muhafazakâr, milliyetçi, demokrat vesaire...(daha)


19.02.2013

Alman basınından özetler

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un Neonazi cinayetlerine kurban gidenlerin yakınlarını kabulü ve Güney Kıbrıs'taki seçimler, bugünkü Alman basınında öne çıkan yorum konuları. Ludwigsburger Kreiszeitung gazetesi, Başbakan...(daha)


19.02.2013

İngiltere basınından özetler

Financial Times yazarı Tony Barber, Kıbrıs'taki mali krizin Ada'nın yeniden birleşmesi için bir fırsat olabileceğini yazıyor. Yazıda özetle şöyle deniyor: "Avrupalı liderler yeterince cesur davranabilirse, Kıbrıs'ta çözüm için...(daha)


Toplam 19540 içerik. 31 - 40 arası sonuçlar gösteriliyor.