16.02.2013

Dağda ‘İmralı süreci’ ve ‘Kandil’ - Erdal Er

AKP Kürt sorununu çözüyor mu? Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve yandaş medyasına bakılırsa ‘evet’ çözüyor. Peki, nasıl çözecek? Orasını kimse bilmiyor ve muamma. Muamma çünkü AKP hükümeti’nin şuana kadar sorunun çözümü...(daha)


16.02.2013

Cilvegözü – Hüsnü Mahalli

Gerçekleştiği andan itibaren Cilvegözü patlamasıyla ilgili, bilen - bilmeyen herkes bir şeyler söyledi. Şimdi gelin biraz gerilere gidelim. Ekim ayı başında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye muhalefetini temsil eden...(daha)


16.02.2013

Mesele yalnız hâkimlerin değil, hükümetin de zihniyetinde düğümleniyor! - Hasan Cemal

Yeni yargı paketinde bazı iyileştirmelerin bulunduğu inkar edilemez. Ama daha çok yol var kat edilmesi gereken. Örneğin ‘301’ yok pakette. Oysa, AİHM daha bir buçuk yıl önce 301. maddenin demokrasiyle bağdaşmadığına karar...(daha)


16.02.2013

Dış sermaye kalitesiz, ya yönetim? - Mustafa Sönmez

Büyümenin 2011’de yüzde 8.5 iken 2012’de (muhtemelen) yüzde 2.5’e düşmesi ile cari açık da 77 milyar dolardan 49 milyar dolara indi. Ancak işin içinde İran’a ödemeyi altın ihracatı gibi yapma çapağı var. Bunu dikkate aldığınızda...(daha)


16.02.2013

Kötü olan sadece kolesterol mü? - Nihal Kemaloğlu

Fransız profesör Philippe Even'in 'kötü kolesterol ilaç endüstrisinin ürettiği bir yalan, sanıldığı gibi damarları tıkamıyor' çıkışı kötü kolesterol tartışmasını yeniden açtı. İlaç ve sağlık endüstrisinin 'medikalize' bir süreç...(daha)


15.02.2013

Avrupa basınından özetler

Avrupa'daki at eti skandalı ve Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri Avrupa basınının başlıca yorum konuları. İngiltere'de ortaya çıkarılan at eti skandalı Avrupa'da pek çok ülkeye yayıldı. İngiltere'den Fransa'ya ihraç edilen...(daha)


15.02.2013

Emek Platformu’nun yeniden, tabandan inşası - Atilla Özsever

Son günlerde Emek Platformu gibi yeni bir örgütlenmenin gerekliliği üzerinde görüşler ortaya atılıyor. 26 Ocak’ta DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nın düzenlediği, çok sayıda akademisyen, sendika uzmanı ve sendikacının...(daha)


15.02.2013

İngiltere basınından özetler

Economist, Türkiye ve İslam üst başlıklı değerlendirmesinde, Türk Hava Yolları'nın tasarlanan yeni kabin ekibi kıyafetleriyle ilgili tartışmaları ele alıyor. Dergi, kıyafet tasarımlarının "ılımlı İslamcı Adalet ve Kalkınma...(daha)


15.02.2013

Kadın isyanından erkek vicdanına mektup! – Umur Talu

Büyük adam erkekler bu mevzuda pek konuşmaz ama “kadın isyanı” bir biçim başladı. Belki zaten bireyselliği güçlü kadınların kolektif eylemleriyle; ama denize atılan her yıldız bir hayat* Elbet esas isyan etmesi gerekenler...(daha)


15.02.2013

Alman basınından özetler

İngiltere’de başlayıp diğer Avrupa ülkelerine de sıçrayan at eti skandalı, bugünkü Alman basınında öne çıkan yorum konusunu oluşturuyor. Ulusal gazetelerden Süddeutsche Zeitung, at eti skandalı çerçevesinde tüketici...(daha)


Toplam 19540 içerik. 61 - 70 arası sonuçlar gösteriliyor.