< İngiltere basınından özetler
22.02.2013 - 13:34

Avrupa basınından özetler


Avrupa basını Suriye'deki gelişmeler, İspanyol hükümetinin yolsuzlukla mücadele çabaları ve iklimin korunmasıyla ilgili son gelişmelere ağırlık veriyor.

Hollanda'nın de Volkskrant gazetesi, Rusya'nın aylardır koşulsuz olarak destek verdiği Suriye rejimine yönelik olarak politika değişikliği içine girdiğini belirtiyor. 'Rusya Suriye sorununun çözümünde merkezî rol oynamak istiyor' başlıklı yorum şöyle:

"Obama'nın Suriye'deki rejimin değişmesi yönündeki çağrıları artık gündemde bile değil. Her iki taraf, yani hem ABD hem de Rusya, Suriye'nin geleceğinin karmaşa, kan gölü ve radikal İslamcı güçlerden ibaret olacağı endişesini taşıyor. Rusya, Suriye sorununun çözümünde merkezî bir rol oynamaya çabalıyor. Moskova'daki uzmanlar diplomasinin devreye girmesine işaret ederek Yugoslavya Savaşı'nı sona erdiren bir tür 'Dayton Antlaşması artı' senaryosundan bahsediyor. Burada 'artı' sözcüğü ile kastedilen, Rusya'nın bu kez homurdanarak kenarda durmak yerine, ABD ile birlikte BM'nin koruması altında önemli bir rol oynamak istemesi. O zaman bu Rusya'da, büyük bir diplomatik bir zafer olarak görülecek."

Fransız Le Monde gazetesi ise AB'nin üye ülkelerin bütçelerinin kontrol edilmesi için 'ekonomi hükümeti' kurulması yönündeki planlarını analiz ediyor. Gazeteye göre AB bu hedefe çok uzak:

"AB Mali Paktı'na göre AB Komisyonu, AB üyesi ülkeler 2014 yılı bütçelerini hazırlarken, daha şimdiden büyük açıklara sahip Fransa, İspanya ya da Hollanda gibi ülkelerden değişiklikler yapmasını talep edebilir. Ancak gerçekte Avrupalılar sadece bu olacakmış gibi yapıyor. François Hollande'ın cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana herkes rolüne çalışıyor. Hollande elini kalbine koyarak, bütçe açığını, Fransa Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın yüzde 3 sınırının altına düşürme sözünü veriyor. AB Komisyonu da buna inanmış gibi yapıyor. Ancak hiçbir şey olmuyor. Gerçek bir ekonomi hükümetinin kurulmasına, daha çok uzağız."

İsviçre'den Neue Zürcher Zeitung bugünkü yorumunda, İspanya'da yolsuzlukla mücadele çabalarına dikkat çekiyor. Gazeteye göre Başbakan'ın işi zor:

"İspanya'da Yüksek Mahkeme Başkanı'nın özel harcamalarını kamu harcaması gibi göstermesinin ortaya çıkmasının ardından istifa etmek zorunda kalmasının üzerinden bir yıl bile geçmiş değil. Prenses Cristina'nın eşinin kamu harcamalarında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturma, yeni krizleri de beraberinde getiriyor. Bu krizler, Botswana'da fil avına çıktığından beri imajı zedelenen Kral'ın en yakınındaki kişilere kadar uzanıyor. İşte bu nedenle giderek daha fazla İspanyol'un olan biteni ekonomik zorlukların da ötesinde ahlâki bir kriz, değerler krizi olarak görüp değerlendirmesi, şaşırtıcı gelmiyor. Bu konuda devleti temsil eden üst düzey yetkililer hiç de masum değil."

Norveç'in muhafazakâr Aftenposten gazetesi, bir başka konuya, iklimin korunmasında ABD ve Çin gibi büyük ülkelerin oynadığı role değiniyor. Yorumda şu satırları okuyoruz:

"Çin'in emisyon vergisini yürürlüğe koyma planlarıyla ilgili basında yer alan haberler, kulağa olumlu geliyor. ABD'de vatandaşların iklim değişimiyle mücadelede daha fazla harekete geçip, çaba harcaması da dikkate değer. İklim sorunu, dünya genelinde sera gazları emisyonu konusunda uluslararası bir uzlaşma sağlanamadığı sürece, çözümlenemez. Sorun, dünyanın en büyük ve güçlü ülkelerinin bu konuda başkalarının kendilerine ne yapacağını söylemesine izin vermemesinde yatıyor. Eğer Çin, ABD ve Hindistan ileriye doğru adım atarlarsa, işte o zaman bağlayıcı bir küresel uzlaşma beklentisine sahip olabiliriz."

Deutsche Welle Türkçe / 22.02.13


Üste