12.10.2012

‘GDO sınırdan girince yayılması önlenemez’

GDO'ya Hayır Platformu, GDO'nun sınırdan girince yayılmasının önlenemeyeceği konusunda uyarıda bulunarak, Biyogüvenlik Kurulu'na yem amaçlı ithalatı talep edilen GDO'lu 3 kolza ve 1 şeker pancarı çeşidi ile ilgili olarak son...(daha)


14.09.2010

Miyop geni bulundu:RASGRF1

İngiltere’nin başkenti Londra’daki King’s College’de görev alan bilim adamlarının önderliğindeki uluslararası ekip uzaktaki nesneleri zor veya bulanık görme hastalığı miyopluğa neden olan geni buldu. ...(daha)


03.08.2010

Kanser tedavisine herpes virüsü

Uçuklara yol açan herpes virüsünün genetik olarak üzerinde oynanmış bir formu, baş ve boğazda görülen kanserin tedavisinde kullanıldı. İngiltere’nin başkenti Londra’da bir hastanede, 17 hastaya, kemoterapi ve radyoterapinin yanı...(daha)


29.05.2010

Üç boyutlu kök hücre

ABD’li bilim insanları, embriyonik kök hücreden retina elde etmeyi başardı. Kaliforniya’daki Irvine Üniversitesi’nde (UCI) uzman Hans Keirstead liderliğinde yapılan çalışamada ilk kez kök hücreden görmeyi sağlayan ışığa ve renge...(daha)


17.12.2009

Kanserin gen haritası çıkarıldı

İngiltere'de bir grup bilim insanı en yaygın iki kanser türü olan, akciğer ve cilt kanserlerinin tam bir genetik haritasını çıkarmayı başardılar. Bulgularını Nature adlı bilim dergisinde yayımlayan Wellcome Trust vakfından...(daha)


05.11.2009

Kapitalizm insanlığa yıkımdan başka bir şey sunamaz!

Sermaye hükümeti genetiği değiştirilmiş tarım üretimini yasal bir statüye kavuşturdu... Sermaye hükümeti insan, doğa ve toplum sağlığını hiçe sayan yasal bir düzenlemeye daha imza attı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından...(daha)


04.11.2009

10 soruda Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) - Çiftçi-Sen

ÖNSÖZ Bilindiği üzere tohum, bitkisel üretimin ve gıda zincirinin ilk halkasıdır. Tarım tohumun bulunmasıyla başlamıştır. Tohum olmazsa tarım ve gıda olmaz. Toprağa gübre (organik-kimyasal) saçmazsanız, bitkiye veya böceğe...(daha)


19.08.2009

Bilim adamları Bolt'un rekorunu tartışıyor

Berlin'de yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 metreyi 9.58 saniyede koşarak inanılması güç bir dünya rekoru kıran Jamaikalı atlet Usain Bolt’un başarısı uzmanlar arasında da tartışma konusu oldu. 9.58 saniyede 100 metre...(daha)


24.03.2008

İngiltere'de embriyo tartışması

İngiltere'de 200'ü aşkın tıbbi kuruluş ve yardım derneği, parlamentonun her bir üyesine gönderdikleri mektuplarla, hükümetin insan ve hayvan DNA'sı kullanarak hibrid embriyo oluşturma planlarını desteklemelerini istedi. Yasa...(daha)


11.01.2008

Kök hücrede yeni bir teknik

Amerikalı araştırmacılar, embriyoya zarar vermeden gerek kalmadan insan kök hücresi elde etme olanağı sağlayan yeni bir teknik geliştirdiler. Amerikan Cell Stem Cell dergisinde yayımlanan araştırmaya göre...(daha)


Toplam 20 içerik. 1 - 10 arası sonuçlar gösteriliyor.
<< İlk < Önceki 1-10 11-20 Sonraki > Son >>