< Ünye’de santrale geçit yok!
18.02.2013 - 14:45

“Bilim” Bakanı’ndan evrim dersi


(18.02.13) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, Evrim Teorisi’nin “inanç” olduğunu söyledi.

AKP’nin bakanları her geçen gün farklı bir gerici açıklamayla karşımıza çıkıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün de Akşam gazetesiyle yaptığı söyleşide evrim teorisini değerlendirdi. Ancak sıfatında “bilim” yazılı bakan, Evrim teorisi ile ilgili bilgisinin Harun Yahya ya da gerçek adıyla Adnan Hoca’nın kitaplarından edinildiğini de gösterdi.

Yaptığı açıklamalarda TÜBİTAK kitaplarından evrim ile ilgili olanların çıkarılmadığını söyleyen bakan, Türkiye’deki sorunun ise “Darwinizm’in inanca dönüştürülmesi”nden kaynaklandığını belirtti.

Ergün’ün tüm açıklamaları ise bilimsel teorilerin mutlak doğur olmadığı yönlü çarpık bilim kavrayışının aktarımı ile sürdü. Gericilerin sıklıkla başvurduğu ve bilimin kendi içerisindeki gelişimini anlatan bir önermeyi bilimi çürütmek için kullanmaya çalışan Bakan, Allah inancından da örnekler vererek bilim ile inanç arasındaki farkları da açıklamaya çalıştı.

Kendince bilim ve inancı tartışırken CERN ve parçacık fiziği üzerine de kulaktan dolma bilgilerini sıralayan Argün, şu tespitlerde bulundu:

“Karşı çıkmalarına gerek yok. Diyelim ki evren öyle yaratıldı, bilimsel olarak bunu yakaladık. Din adamlarının bundan kaygılanmalarına gerek yok.  En sonunda 'bu patlamayı kim yaptı' diyecekler. Bu patlamanın arkasında Allah'ın iradesi var. Allah'ın varlığına inanmak, bir gayptır. Varlığı yokluğu ispat edilemez. Bilim de Tanrı var mıydı, yok muydu diye bir şey ararsa zaten bulamaz. Bilim alanı ile inanç alanı bu konuda çatışmaz.”


Üste