< AKP içeriği beğenmiyor, polis kaldırın diyor!
12.02.2013 - 12:32

Emekçiler, Sirkeci Garı'na sahip çıkıyor


(12.02.13) – Haydarpaşa Dayanışması, gerçekleştirdiği eylemle Sirkeci Garı'nın satışına ve banliyö hattının kaldırılmasına tepki gösterdi.

Eylem Sirkeci Garı içinde yapılan yürüyüşle başladı. Gar içinde toplanan kitle Haydarpaşa Dayanışması pankartı ve Sirkeci Garı'nı ranta açan projeyi teşhir eden Türkçe ve İngilizce dövizlerle önce TCDD İşletme Müdürlüğü'ne yürüdüler. Ardından gar önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İstanbul Şube Başkanı Hasan Bektaş okudu. Bektaş açıklamada garların bilinçli olarak yapılan çalışmalar kapsamında kapatıldığını belirterek şunları ifade etti:

“İstanbul'un merkezi tarihi ve anıtsal garları olan Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına Marmaray projesi tamamlanınca ihtiyaç kalmadığı öne sürülerek Uluslararası sermayeye rant yaratıcı dönüşüm projeleri uygulamaya konulmuştur.”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın ifadelerine dikkat çekilen basın açıklamasında demiryollarında kaldırılan ulaşım hatlarına değinildi. 19 Mart tarihinde Sirkeci'ye ulaşan tren hattının kapatılacağı aktarılarak “Sirkeci-Halkalı tren hattı kapatılmasın!” talebi yinelendi.

Açıklama Haydarpaşa Dayanışması olarak rant dönüşü için sürecin başından beri yapılan eylemlere dikkat çekilerek mücadelenin süreceği vugrulandı:

Sirkeci ve Haydarpaşa Garı ile Haydarpaşa Limanı'nın kentsel dönüşüme tabi tutulması aslında AKP'nin neoliberal belediyecilik anlayışı gereği kentin merkezine yeni düzen getirilerek varsılların kullanımına açılması ve yoksulların kent dışına ötelenmesi planının bir parçasıdır. Bu nedenledir ki kentsel dönüşüme karşı vermekte olduğumuz mücadelenin bir kent mücadelesi olarak algılanmayarak emekçi sınıfın mücadelesine ve karşı duruşuna evrilmesi gerekmektedir.

Açıklama, 20 Şubat'ta yetkilileri uyarmak ve emekçilerin sahpilenmesini büyütmek için Kadıköy Meydanı'ndan Haydarpaşa Garı'na yapılacak meşaleli yürüyüşe çağrı yapılarak bitirildi.

Açıklamanın okunmasının ardından Haydarpaşa Dayanışması'nın 20 Şubat eylemine çağrı bildirisi gara gelen emekçilere dağıtıldı.

Eylem boyunca “Susma diren, Sirkeci'ye tren!”, “Ulaşım haktır, engellenemez!”, “Sirkeci gardır, gar kalacak!” sloganları sıklıkla atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul


Üste