< Emekçiler, Sirkeci Garı'na sahip çıkıyor
15.02.2013 - 11:08

Esenyurt'ta mahalle toplantısı


(15.02.13) - Esenyurt Belediyesi'ne bağlı Ardıçlı ve Yenikent mahalleleri ile Amasyalılar Caddesi'nde oturan emekçiler, Esenyurt Belediyesi tarafından tapularına ortak çıkarılması ile başlayan tepkilere ve eylemlere devam ediyor.

2 gün önce mahalle içinde akşam saatlerinde yürüyüş gerçekleştirildi. Burjuva basının da röportaj yaptığı emekçiler durumun basına yansımasını olumlu bulurken, söylediklerinin basında kesilerek verilmesine de tepkili. Kendilerinin konuşmalarını ve eylemleri yetersiz verirlerken Belediye Başkan Yardımcısı Emin Batmazoğlu’nun sözlerine yayında dakikalarca söz veriliyor. Söz konusu durum burjuva basının röportajı bilinçli olarak çarpıttığı sorularını akla getiriyor.

14 Şubat Perşembe akşamı, bildiri dağıtımları ve anonslarla duyurusu yapılan bir mahalle toplantısı gerçekleştirildi. Avukat Zehra Şahin'in de katıldığı toplantıda fiili ve hukuki mücadele olmakla birlikte çift yönlü bir tartışma yürütüldü.

Mahallelinin toplanmasıyla birlikte açılış konuşması yapıldı. Açılış konuşmasında yürütülen mücadele aktarılarak neler yapıldığına dair bir bilgilendirmede bulunuldu. Ardından önümüzdeki süreçte neler yapılabileceğine dair öneriler sunuldu. Yasaların da sermayedarların yanında olduğu hatırlatılarak verilecek olan mücadelenin esas olarak fiili mücadele olması gerektiği ifade edildi. Emekçilerin ancak bu durumu birlik olarak püskürtebileceği söylendi. Rantçıların oluşan birliği parçalamak için ırksal ayrımlar yaratmaya çalışabilecekleri tehlikesi hatırlatılarak ‘halkların kardeşliği’ temelinde kenetlenme çağrısı yapıldı.

Açılış konuşmasının ardından avukat Zehra Şahin söz aldı. Konuşmasına “Ben bir avukat olarak sizin sorunlarınızın ancak ve ancak fiili mücadeleyle ortadan kalkabileceğine inanıyorum” dedi. Bu süreçte hukuksal açıdan da yanlarında olacaklarını ifade etti. Ardından emekçilerden gelen sorulara yanıt verildi ve sürece dair bilgi alındı.

Toplantı bitiminde bir dizi eylem hedefi ortaya konuldu. İlk olarak 19 Şubat Salı günü biraraya gelecek olan mahalleli bu durumu yaratan, göz yuman, çözmeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacak. Düzenli olarak bir araya gelerek benzer şekilde mahalle toplantıları alma kararının yanısıra, sokak temsilcilerinin katılımıyla da daha dar toplantılar alınarak süreci planlama hedefleniyor.

Kızıl Bayrak / Esenyurt


Üste