< “Haydarpaşa halkındır!”
23.02.2013 - 16:57

“Tonya’da çevre talanına izin vermeyeceğiz”


(23.02.13) – Tonya Çevre Platformu İstanbul Yürütmesi, İstanbul’da yaptığı eylemle Tonya’ya yapılacak fabrikanın yaratacağı çevre zararına dikkat çekti.

Taksim Tramvay Durağı’nda bir araya gelen Tonyalılar, eylemde “Yaylalar, meralar dereler halkındır vermeyeceğiz. Çimento fabrikasına taşocağına hayır”, “Tonya’da çimento fabrikası ve taşocağı istemiyoruz” pankartları açarken, ellerinde çevrede yaşanacak zararlara dikkat çeken dövizleri taşıdılar. Eylemde “EMBA şaşırma burası Tonya!”, “Tonya satılık değil!”, “Zehir solumak istemiyoruz!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganları atıldı.

Platform adına açıklamayı Burhan Öztürk okudu. Açıklamaya Tonya şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Livalobo merasına EMBA isimli şirketin çimento fabrikası yapmak istediği belirtilerek başlandı. Meranın hayvanların otlatıldığı ve şehrin tam tepesinde, etrafı orman ve dereyle çevrili bir yer olduğuna dikkat çekilerek, kurulacak fabrikanın her şeyi yok edeceği vurgulandı.

Fabrikanın kurulacağı yer, açılacak taş ocakları ve ocaklar arasında taşıma işlemlerinin 7 köy büyüklüğünde bir alanı işgal edeceği belirtilerek şunlar söylendi: “Tonya halkı zaten kıt kanaat geçimini hayvancılıkla sağlamaya çalışmaktadır. Bu projenin hayata geçmesi demek artık hayvancılığın tümüyle yok olması demektir. Durum açıkça göstermektedir ki, Tonya halkı bölgeyi terk etmek zorunda kalacaktır. Evlerini, meralarını, yaylarını, derelerini, anılarını, mezarlarını ve aslında bütün hayatlarını çimento tozu, kömür tozu, egzoz gazı ve envaye çeşit kirliliğe teslim etmek zorunda bırakılacaktır.”

Açıklamada, fabrikada üretimin sürmesi için gerekli enerjinin sağlanması amacıyla ilerleyen zamanlarda HES projesinin de gündeme getirileceği belirtilerek, yaşanacak talanın daha da büyük olacağı ifade edildi. Projeden vazgeçilmeden kendilerinin eylem ve direnişlerden vazgeçmeyeceklerinin vurgulandığı açıklama, şirket ve devlet yetkililerine “elinizi Tonya’dan çekin” çağrısı yapılarak bitirildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 


Üste