< Katliam sürüyor
16.02.2013 - 17:04

Ünye’de santrale geçit yok!


(16.02.13) – Ünye halkı, yapımı devam eden termik santrale karşı eylemlerini sürdürüyor.

Ünye'de mahkemenin 4 kez verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen hala yapımı devam eden termik santral inşaatının durdurulması ve yargı kararlarının uygulanması için bugün Ünye'den gelen yaklaşık 50 köylü OMV Petrol Ofisinin önünde eylem yaptı.

Köylerinde yaptıkları süpürgelerle şirketin önüne gelen Temiz Ünye Çevre Platformu (TÜÇEP) bileşeni köylüler “Yetkililer uyuma, yargı kararını uygula!” ve OMV pisliğini süpürmeye geliyoruz!” şiarlı pankartlar taşıdılar.

Açıklamayı okuyan Sevgi Arslan sözlerine “Ünye enerji çöplüğü olmayacak!” diyerek yola çıktıklarını hatırlatarak başladı ve mücadeleyi Akçay’daki santral kapanıncaya kadar sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti.

Şirket yandaşlarının “geç kaldınız” ve “doğalgaz çevrim santrali zararsız” gibi sözlerine kanmayacaklarını belirten Arslan, yargı kararlarının uygulanmasını engelleyen kamu görevlilerinin de peşini bırakmayacaklarını ifade etti. Eylemin hedefindeki şirkete dair ise şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün burada Petrol Ofisinin önündeyiz! Çünkü Avusturyalı OMV şirketi Petrol Ofisinin %96.98’ine sahip. Yani Ünye’de doğamızı ve yaşamımızı yok etmek isteyen Petrol Ofisidir.”

Termik santral için yasal kararları bile hiçe sayan kamu görevlileri ve takındıkları tutumun teşhir edildiği açıklamada santral savunucularına ve sorumlularına şunlar soruldu:

“Akçayda’ki termik santralde yakacağınız senelik bir milyar yediyüz milyon m3 doğalgazdan açığa çıkacak 2.50000 m3 karbondioksiti, 22,700 m3 kükürdioksiti, 14500 m3 azotoksiti ne yapacaksınız. Sera etkisi olan bu gaz bulutların Karadeniz’in yüksek dağ yamaçlarına çarpıp hayatın üzerine asit yağmurları olarak yağmasını nasıl engelleyeceksiniz?! İçindeki tüm yaşamla birlikte vakumlayacağımız büyük bir nehir düzeyindeki soğuk deniz suyunu kimyasal maddelerle bir sürü işlemden geçirip binlerce derece sıcaklıktaki suyu hangi havuzlarda soğutup denize deşarj edeceksiniz?”

Eylem mücadelenin santral gidene kadar süreceğinin vurgulanmasıyla son buldu.

 


Üste