< Obama 70 ülkede 'gizlice' savaşıyor
05.08.2011 - 12:36

“Geniş çaplı savaş” ihtimali


(05.08.11) - Emperyalistler Suriye'ye yönelik Libya benzeri bir askeri operasyonun siyasal şartlarını olgunlaştırırken, Rusya'nın NATO Büyükelçisi Dmitri Rogozin'den önemli bir açıklama geldi. Rogozin Esad yönetimine yönelik yürütülen askeri kampanyanın hedefinin İran olduğunu, Suriye'ye yönelik gerçekleştirilecek bir askeri operasyona İran'a yönelik saldırı için güvenli bir limanın oluşturulacağını iddia etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi önceki gün aldığı kararla Suriye yönetiminin sivil halka yönelik saldırılarını kınamış ve Esed'i reform sözünü tutmaya davet etmişti. Suriye'yi kınama kararına destek veren Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de reformların gerçekleşmemesi durumunda Esed'in sonunun hüsran olacağı uyarısı yapmıştı.

İzvestiya gazetesine yaptığı açıklamalarda Rogozin, BM'de alınan kınama kararının ardından askeri müdahale girişimleri ile ilgili kampanyaların başlayacağına dikkat çekip, "Kuzey Afrika'da gerçekleştirilen askeri operasyonları destekleyen bir kısım batılı ülkeler, Suriye için de benzer bir senaryoyu öngördükleri sonucu mantık olarak ortaya çıkıyor" dedi.

"İran'ın çevresinde çember daralıyor" değerlendirmesinde bulunan Rogozin, "İran'a yönelik askeri planlar devam ediyor. Biz bölgede geniş çaplı bir savaşın tetiklenmesinden endişe ediyoruz" uyarısı yaptı.

Son olarak Moskova'nın Libya dersinden sonra Suriye'de güç kullanarak bir sonuç alınmasına yönelik girişimlere karşı olacağına değinen Rogozin, "Kuzey Afrika'da ortaya çıkacak geniş çaplı çatışmalar tüm dünya için yıkıcı olacaktır" ifadelerini kullandı.


Üste