< ABD tarihinin en büyük çevre eylemi
19.02.2013 - 17:11

İspanya ve Portekiz de yüzbinler alanlardaydı


(19.02.13) - Hafta sonunda iki komşu ülke İspanya ve Portekiz kitlesel eylemlere sahne oldu. Kapitalist sistemin krizinin toplumu bir silindir gibi ezdiği iki ülke emekçi halklarının  yaşamlarını sürdürme koşulları katlanılmaz hal alıyor.

İspanya’nın 50 değişik merkezinde ortak taleplerle alanlara çıkan yüzbinler “Bankaları değil, insanları kurtarın!” ortak talebi etrafında güçlerini birleştirdi. İpoteklerini ödeyemedikleri için evleri haciz edilerek ellerinden alınan ve sokağa atılan ipotek mağdurları da alanlara özgün taleplerini taşıdılar. “Finans soykırımına karşı, konut hakkı”, “Evden çıkarılmalara hayır” pankartlarını taşıdılar.

İspanya’nın 50 değişik merkezinde ortak talepler için yapılan eylemlere yüzbinler katıldı. Barselona’daki büyük gösteriye 80 bin kişi katıldı. Madrid'teki gösteriye katılmak isteyen, Sosyalist PSOE’nun eski adalet bakanı Juan Fernando Lopez Aguilar, kitlenenin protestolarına hedef oldu. Yükselen protestolardan kurtulmak için eski adalet bakanı Juan Fernando Lopez Aguilar,  polis kalkanlarının altına sığınarak alandan kaçtı.

Portekiz’de ‘yoksulluk ve sömürüye karşı’ şiarı altında yapılan eylemler, 24 ayrı merkezde gerçekleştirildi. Yapılan eylemlerde atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarda hükümetin istifa etmesi talebi dile getirildi. Ayrıca, değişik insiyatif ve sol partiler ‘Troykayı mezara gömelim’ şiarı altında yapılacak olan eylemlere katılma çağrısı yaptılar.


Üste