< 'At etini fakirlere yedirelim'
22.02.2013 - 21:00

Malavi'de kitlesel grev


(22.02.13) - Geri bıraktırılmış ve bir tarım ülkesi olan Malavi'de, geçen hafta yaklaşık 100.000 kamu emekçisinin katıldığı grev yapıldı.

Malavi'nin nüfusunun 12 milyon civarında olduğu dikkate alınırsa, greve katılımın oldukça yüksek olduğu görülüyor. Okul, hastane ve havaalanları çalışanları başta olmak üzere kamu kuruluşları çalışanları grevde kitlesel olarak yer aldılar.

Grevcilerin hedefinde uluslararası finans çetesi IMF ve onun yerli uşakları vardı. IMF'nin dayatması ile yerli uşaklar tarafından uygulanan saldırı politikaları ülkedeki yoksulluğu daha da yoğunlaştırmış bulunuyor. Enflasyonist ekonomi programı uygulayan yerli uşaklar, yerel paranın değer yitirmesiyle de emekçilerin ücretlerini hızla erittiler.

Greve giden işçi ve emekçiler IMF'nin azgın saldırı politikalarının uygulanmasına son verilmesini ve ücretlerinde yaşanan gerçek düşüşü karşılamak için ücretlerinin yüzde 65 oranında artırılmasını talep ettiler.

İşçi ve emekçilerin mücadelesinde haber 'değeri' görmeyen ve bunlara hak ettiği yeri vermeyen burjuva medya, doğal olarak Afrika ülkesi Malavi'de 100 bin işçi ve emekçinin uluslararası sermaye çetesi IMF’ye ve onun yerli uşaklarına karşı yaptığı grevi de 'görmedi'.

 


Üste