< Binlerce Yunanlı zorunlu kemer sıkma politikasına karşı grevde - Karolina Tagaris
20.02.2013 - 23:31

Rusya karşılıklı kayıp riski konusunda Suriye’de tarafları uyardı


(21.02.13) - Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Suriye’de hükümet ve isyancılar arasındaki çatışmanın tırmandırılmaması gerektiğini belirterek bir an önce müzakereler için masaya oturulması çağrısı yaptı.

Rusya her iki tarafı karşıklı yıkım riski konusunda uyardı. Neredeyse ikinci yılına gelinen çalışmaların durdurulması ve müzakere sürecinin başlatılmasının her iki taraf içinde en iyi seçenek olduğunu vurgulandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Çarşamba günü Moskova’da yaptığı açıklamada Rusya’nın, Beşar Esad hükümeti ve isyancılar arasında diyalog sürecini teşvik etmeye çalıştını belirtti. Açıklamasına gerek Arap Birliği Başkanı Nabil Al-Arabi gerekse de diğer Arap diplomatlarının bu sürece katkılarını sunması gerektiğini belirterek devam eden Lavrov, bunun barışa giden yolda herkes için en faydalı yol olduğunu söyledi. Ayrıca geçtiğimiz Pazartesi günü Suriye Dışişleri Bakanı Walid Muallem’i kabul eden Lavrov, Suriyeli mevkidaşı ile önemli şeyler konuştuklarını, Suriye hükümeti ve isyancılar arasında aslında iyi niyet antlaşması olduğunu dile getirdi. Fakat bu antlaşmanın her iki tarafın ne tarzda ve hangi seviyede bir diyalog süreci geçirmesi gerektiği tartışmalarından dolayı son bulduğunu belirti. Süreç başında birbirlerine karşı önkoşul bulundurmamalarının iki taraf içinde önemli olduğunu söyleyen Lavrov barış sürecinin aktif destekleyici ve teminatı olabileceklerini ifade etti.

Mart ayında Rusya, Suriye Suriye Ulusal Koalisyon lideri Mouaz al-Khatib’i de ağırlamayı beklemekte. Ulusal Koalisyon Lideri Mouaz al-Khatib’in ifadesine göre ziyaret tarihinde bir mutabakat sağlandığını, diplomasi rejim ile muhalefet arasındaki "doğrudan diyaloğun” başlaması için koşullar yaratmayı amaçlasa da Rusya’nın hala Şam yönetini ile yakın bağ ve ilişkiye sahip olduğunu hatta bu ilişkinin ciddi bir askeri boyutunun da olduğunu ve bunun sonlandırılması gerektiğini görüşme öncesi vurguladı. 

 

Şam ve Hom şehirlerinde çatışma

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre iç savaşın başladığı Mart 2011 tarihinden bu yana 70 bin kişinin hayatını yitirdiği Suriye’de askeri bir avantaj sağlayabilmek adına son günlerde şiddetin iyice tırmandığı ifade edildi.

Çarşamba günü hükümete bağlı birlikler tarafından Daraya şehri ile Şam banliyösü savaş jetleri ile bombalandı. Başkent çevresinde pek çok kentte topçu bombardımanı yoğunlaştı. İsyancıların ifadelerine göre Esad’ın sarayından havan topu saldırısı yapıldığı iddia edildi.

Aktivistlere göre yapılan hava saldırısında en az 14 kişinin öldüğü ve birçok ağır hasarın oluştuğu ifade edildi. Ayrıca başkentin Hammuriyeh banliyösünde isyancıların bir tane savaş uçağı düşürdüğü ve Homs şehrinin merkezindeki şiddetli çatışmalar sonrası al-Qarabees bölgesinin kontrolünün isyancılara geçtiği iddia edildi.

Bu arada Suriye Hükümeti Kuzey şehri olan Halep’in hala kendi kontrolleri altında olduğunu belirterek isyancılara karşı güvende olduğunu belirtti. Al-Watan adlı gazetede çıkan habere göre ‘Halep’te bulunan askeri havaalanı isyancı gruplara karşı yiğitçe savunulduğunu ve bu savunmanın ülkenin her yerinde ne pahasına olursa olsun yapılacak’ denildi. Her iki taraf açısından çok önemli ve stratejik sayılan Halep şehri ve içerisindeki askeri havaalanı için  Temmuz ayından bu yana şiddetli çatışmalar yaşansa da kontrol hala Esad hükümetinde.

Geçtiğimiz Salı günü Birleşmiş Milletler Suriye’de giderek büyüyen bir insani kriz konusunda uyardı ve orada yaklaşık olarak 4 milyon insanın yardıma muhtaç olduğunu belirtti.

Al Jazeera Haber Ajansı’ndan kizilbayrak.net tarafından çevrilmiştir...


Üste