< Binlerce Yunanlı zorunlu kemer sıkma politikasına karşı grevde - Karolina Tagaris
20.02.2013 - 23:31

Yüksek fiyatlar sebebiyle Hindistan’da milyonlar grevde


(21.02.13) - Hindistan hükümetinin emek karşıtı politikalarına karşı işçiler tarafından örgütlenen grev sebebiyle ülkedeki bankalar kapalı ve toplu taşıma araçları işlemez hale gelmiş durumda.

Zam, düşük ücret ve kötü çalışma koşullarına karşı milyonlarca işçi Hindistan’da grev örgütledi. Grev sebebiyle ülkedeki bankalar kapandı. Ayrıca yer yer görünen şiddetli çatışmalardan kaynaklı toplu taşıma iptal durumuna geldi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü 100 milyon Hintli işçi iş bıraktı. 2 günlük grevin ilk günü 11 büyük sendika tarafından örgütlendi.

Grevdeki işçiler adil ve insanca yaşamaya yeten asgari ücret ve daha iyi çalışma koşulları talep etmekte.

Merkezi Hint Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Tapan Sen ‘hükümetin emek-karşıtı politilkalarından ötürü işçilerin tamamen sömürüldüğünü’ belirtti.

Bu hafta  başında Başbakan Manmohan Singh grevden dolayı ekonomide çok ciddi bir yavaşlama olduğunu belirterek grevdekilere buna son vermeleri çağrısından bulundu.

Hükümet geçtiğimiz dönemde yabancı yatırımcılar tarafından daha fazla katılım için perakende ve havayolları gibi sektörlerde neo-liberal politika ve reformlar izlemişti. Buna karşın sendikalar ülkenin yabancı sermaye tarafından talan edilmesine izin vermeyeceklerini bu sebeple hükümetin bu politikalardan vazgeçmesi çağrısını yapmışlardı. Fakat hiçbir olumlu geri dönüşüm alınamamıştı. Bundan dolayı greve gitme kararı aldılar.

Hint İşçi Sendikası ikinci başkanı Bharatiya Mazdoor Sangh, bu iki günlük grevin sadece bir uyarı olduğunu, taleplerinin karşılanması gerektiğini söylerek hükümetin ciddiyetlerini anlamak zorunda olduğunu dile getirdi.

Al Jazeera muhabiri Sohail Rahman, Harayana eyaletine bağlı Gurgaon şehrinden şunları aktardı: ‘Grevin etkisinin hükümetin gelecekteki politikalarına doğrudan etki edebileceğini, asgari ücret başta olmak üzere işçilerin taleplerinin Lok Sabha’da (Parlemento Alt Meclisi) görüşüleceğini belirtti.

İşçi önderi öldürüldü

Birçok bölgede bankalar kapalı, toplu taşıma faaliyet göstermemekte, ve birçok dükkan ve işyeri kapalı durumda.

Her ne kadar Mumbai grevden çok etkilenmese de bankalar ve sigorta şirketleri bu şehirde de kapalı.

Doğu’da bulunan Odisha eyaletine bağlı Bhubaneswar şehrinde protestocu işçiler iktidardaki Kongre Partisi’nin lideri olan Sonia Gandhi ve Mahatma Gandhi’nin büstlerini ateşe verdi. Bununla beraber işçiler birkaç treni raylardan çıkardı. Yetkililerin aktardığına göre Gujarat bölgesindeki 8 bin belediye otobüsü çalışamaz hale getirildi.

Ayrıca Ambala şehrinde bir işçi önderi öldürüldü. Hindistan Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre gösteriler sırasında otobüslerin terminalden çıkmasına engel olunurken bir otobüs şoförünün ani olarak gaza basması sonucu işçi önderi otobüsün altında kaldı.

Hindistan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre grev sebebiyle ekonomide 3.7 milyon dolar zarar meydana geldi. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre grevin açtığı hasarları gidermek milli bütçeye ciddi anlamda yük getirmekle beraber temel ihtiyaç maddelelerinde ve birtakım kamu mallarında grevden kaynaklı zorunlu bir artışın olabileceğini belirtti.

Al Jazeera Merkez & Güney Asya Haber Ajansı’ndan kizilbayrak.net tarafından çevrilmiştir...


Üste