< DLB liselileri geleceklerine sahip çıkmaya çağrıyor
20.02.2013 - 12:11

Bakan dinlemek akreditasyon ister


(20.02.13) – Bakan Bozdağ’ı dinelmeye gelen öğrenciler GBT’den geçirildi, protesto edenlere polis saldırdı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın Marmara Üniversitesi’nde katıldığı Başkanlık sistemi konulu konferans devlet terörüne sahne oldu. Konferansa katılmak isteyen öğrenciler önceden adlarını yazdırdı ve GBT kontrolü, x-ray taraması, üst aramasından geçirilerek salona alındı.  

Öğrencileri salona alırken bile adeta akreditasyon uygulamasına başvuran devlet, bakanı protesto eden öğrencilere ise biber gazı ile saldırdı. Bozdağ’ı protesto etmek için “Tek adama direneceğiz” pankartı açarak yürüyüş düzenleyen Gençlik Muhalefeti üyeleri polisin saldırısına uğradı.

Yürüyüş güzergahı boyunca öğrencilerin üniversiteye erişmesine engel olmak isteyen polis iki kez biber gazı ve copla öğrencilere saldırdı. İki kez yürüyüşe geçen ve saldırıya uğrayan öğrenciler rıhtım önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada eylemin “AKP'nin üniversiteye yönelik piyasacı ve gerici politikalarını, tek adam diktatörlüğünü tesis etmek için getirilmeye çalışılan başkanlık sistemini protesto etmek” amacı taşıdığı vurgulandı.


Üste