< DLB’den bildiri dağıtımı
16.02.2013 - 09:36

Öğrencilere yine ceza yağdı


(16.02.13) - Yargı terörü yeni ceza kararları almaya devam ediyor. Dün görülen karar duruşmasında meşru eylem ve faaliyetler “delil” sayılarak üniversite öğrencilerine ceza yağdı.

“1 Mayıs mitingine katılmak”, “Grup Yorum konseri düzenlemek” ve “afiş asmak” gibi eylemleri ’terör örgütü propagandası’ ve ’örgüt adına suç işlemek’ olarak tanımlayan mahkeme Sevil Sevimli'ye 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verdi. Aynı davada yargılanan Seren Özçelik, “terör örgütü adına suç işlediği” iddiasıyla 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Burcu Akın, Ceren Cevahir, Kezban Yıldırım ve Mustafa Erdal Harman ise tüm suçlamalardan beraat etti.

Fransa’dan öğrenci değişim programı kapsamında Türkiye’ye gelen Sevil Sevimli düzenlenen operasyon sonucu tutuklanmış 3 ay tutuklu kalmıştı.

Mahkeme, Sevil Sevimli’nin 10 bin lira teminat ödemesi karşılığında adli kontrol kararını değiştirerek yurtdışına çıkış yasağını kaldırılmayı teklif etti.
Karar duruşmasında Sevimli'nin avukatı Aksu şunları ifade etti:

Sevil, Ali Yıldız’ın cenazesine katıldığı için suçlanmış. Ancak Ali Yıldız’ın kemiklerinin bulunması için kampanya yapıldı. Bakan Fatma Şahin de Ali Yıldız’ın kardeşini ziyaret etti. Öpüştü ve ağladı. O zaman Bakan Fatma Şahin’e de aynı suçu işlemiştir. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da ‘Balyoz’ davası sanıklarından üst rütbeli bir generali hastanede ziyaret etmiştir. Şimdi biz buna suçu ve suçluyu övmek mi diyeceğiz."


Üste