< Faşist kışkırtmanın adresi Hatay
23.02.2013 - 15:26

Berfo Ana İzmir’de anıldı


(23.02.13) - İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi 105 yaşında yaşamını yitiren Berfo Ana’yı andı.

Saat 13.00’te Eski Sümerbank önünde başlayan eylemde “Kayıplar belli, failler nerede? İHD” pankartı açıldı. İlk olarak İHD Şube Başkanı Av. Adnan Kaya, Berfo Ana ve onun mücadelesini anlatan bir konuşma yaptı.

Ardından İHD yönetimi adına Mehmet Aker basın açıklamasını okudu. Aker “Berfo ananın 105 yıllık ömrü devletin kaybettiği oğluna ulaşmaya yetmedi” sözleriyle başladığı açıklamada 1980 darbesinde kaybedilen Cemil Kırbayır’ın gözaltına alınma süreci ve sonrasında verilen mücadeleyi anlattı..

Açıklamada Berfo Ana’nın 33 yıl boyunca umutla beklediği, oğlunun kemiklerini bulmak için yılmadan mücadele ettiği vurgulandı. 12 Eylül Davası sürecinde Berfo Ana’nın Kenan Evren’e söylediği “hiç mi utanmadın benim çocuğumu öldürürken? Senin de ocağın sönsün” sözleri hatırlatıldı.

Aker sözlerini Berfo Ana’nın vasiyetini yerine getireceklerini ve kayıplar bulunana kadar mücadele edeceklerini söyleyerek bitirdi. Eylem “Gün gelecek devran dönecek, darbeciler halka hesap verecek!” solağının atılmasıyla sona erdi.

Kızıl Bayrak / İzmir


Üste