< Önlem HDK’ye yasak getirmekmiş!
23.02.2013 - 14:10

Faşist kışkırtmanın adresi Hatay


(23.02.13) – Hatay’da faşist bir grup BDP Hatay İl Kongresi’ne saldırdı, BDP’lileri taşladı.

Sivas ve Samsun’da gerçekleşen devlet destekli linç girişimlerine bir yenisi de Hatay’da eklendi. Yüzlerce faşist BDP’lilere saldırırken kentte eylem yasağı unutuldu, polis BDP’lileri tahliyeye başladı. 

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı il kongresi için Samanyolu Düğün Salonu’nda toplanan 600 kadar BDP’liye yönelik önce küçük bir grubun provokasyonu gerçekleşti. Salonun karşısına gelerek küfürler eden ve bayrak açan grup polis tarafından uzaklaştırıldı.

Ancak grup yeniden toplandı ve bu kez sayıları 500’ü buldu. Kongreyi bitiren BDP’lilere salonun dört bir yanından saldırı gerçekleştirildi. Polis ise önce müdahale etmezken bir süre sonra kalabalık nedeniyle etkisiz kaldı. Salonu otobüslerle terk eden BDP’lilerin otobüsleri de taşa tutuldu ve camları kırıldı. Araçlarda bulunan çok sayıda kişinin yaralandığı öğrenildi.

Kitlenin bir kısmı ise düğün salonundan ayrılmadı.

Hatay’da AKP’nin savaş taşeronluğuna karşı verilen mücadeleyi engellemek için Eylül ayında eylem yasağı getirilmiş ve basın açıklaması dahi yasaklanmıştı. Ancak birkaç gün önce KESK’lilere saldırmaktan geri durmayan polis, yüzlerce gözü dönmüş faşist çapulcuyu izlemekle yetinerek eylem yasağının anlamını da göstermiş oldu.

BDP Genel Merkezi olayların ardından şu açıklamayı yaptı:

“Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı partimizin Hatay İl Kongresi başarıyla gerçekleşmiştir.

Eş Genel Başkanımızın kongre salonundan ayrılmasının hemen ardından salona saldırı girişiminde bulunan bir grup sivil faşist ile kongreye katılan kitlemiz arasında kısa süreli bir gerilim yaşanmıştır.

Akabinde Sayın Eş Genel Başkanımız programı kapsamında yer alan Cami, Kilise, Havra ve Cemevi ziyaretlerini gerçekleştirmiştir. Kendisi bir süre sonra kendileri Hatay’dan ayrılacaktır.

Çıkan olaylarda kitlemizde ciddi bir yaralanma söz konusu değildir. Gerilimin sona ermesinin ardından Hatay’da sakin bir ortam hâkimdir.

Halkımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


Üste