< Berfo Ana İzmir’de anıldı
23.02.2013 - 16:29

Haci Nasır ölüm döşeğinde


(23.02.13) – İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, 51.'sini yaptığı “F” eyleminde, hasta tutuklu Haci Nasır’ı gündemleştirdi.

Demir’in bitkisel hayatta olduğuna dikkat çekilerek, hasta tutukluların sağlık durumları geri dönülmez noktaya gelmeden serbest bırakılması talep edildi. Galatasaray Lisesi önünde biraraya gelen İHD üyeleri ve destekçiler, oturma eylemini 'F' şekli oluşturarak gerçekleştirdiler. Eylemde “Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın!”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutuklular serbest bırakılsın!” pankartı açılarak, “Haci Nasır serbest bırakılsın!”, “Tecrite son!”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!”, “Tedavi haktır engellenemez!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!” sloganları atıldı.

Eylemde basın açıklamasını Emine Küçükbumin okudu. Açıklamada, tutukluların toplum içerisinde “suçlu” damgası ile yalıtıldığı vurgulanarak, hapishanelerde de insanlık dışı koşullara ve uygulamalara maruz bırakıldığı belirtildi. Açıklamada, yetkililere “Kanayan yaramıza çare bulmak zorundasınız. Bu sizin göreviniz, yükümlülüğünüz” diyerek seslenilirken, Haci Nasır’ın hakkında şunlar söylendi:

“2010 yılında kanser teşhisi konmuş 47 yaşında adli bir mahkumdur. 12 Şubat 2012 tarihinde tutuklanarak Van hapishanesine, deprem sonrası ise Gümüşhane hapishanesine sevk edilmiştir. 31 Aralık 2012 tarihinde Van mahkemesi tarafından hakkında tahliye kararı verilen Haci Nasır, Çağlayan Adliyesi’nde sürmekte olan başka bir mahkemesinden dolayı Metris Hapishanesine getirilmiştir. Kendisi şu an Haseki Hastanesi’nin yoğun bakımında bilinci tamamen kapalı bir şekilde yatmaktadır. Ve tıbben yapılabilecek bir şey kalmamıştır. Kendisine verilen raporda kemoterapi sürecinde hayati tehlike oluşabileceği değerlendirilmesi yer almaktadır. Bırakalım, risk ihtimalinden öte somut bir durum, sonuç ortada; Şuan bitkisel hayatta ve bilinci tamamen kapalı, tıbbi olarak yapılacak bir şeyin kalmadığı ölüm sınırında bir insandan söz ediyoruz.”

Açıklama hapishanelerde yaşanan sessiz ölümlere seyirci kalınmaması, susmanın insanlığı yok edeceği belirtilerek bitirildi.

Haci Nasır’ın oğlu ve abilerinin katıldığı eylemde, abi Tevfik Nasır bir konuşma yaptı. Abi Nasır, kardeşinin tedavi edilebilseydi bu hale gelmeyeceğini belirterek başladığı konuşmasında, halen tutuklu kardeşi hakkında hayati tehlikesi olmadığına, hapishanede kalabileceğine dair hükümlerin verildiğine dikkat çekti.

Kızıl Bayrak / İstanbul


Üste