< 10 yılda 965 “intihar”!
23.02.2013 - 13:07

Suçları sendika yönetimine girmeye çalışmak!


Tutuklu sayısı 57’ye çıktı...

 

(23.02.13) – Ev baskınlarıyla başlayarak tutuklama terörüyle süren KESK operasyonu kapsamında tutuklu KESK’lilerin sayısı 57 oldu. KESK’lilere yönelik suçlamalardan yansıyanlar ise davanın hukuksuzluğunu bir kez daha gösterdi.

Yönetime girmek, olumlu yorum yapmak!

KESK’e yönelik polis terörü 21 ilçede 41 adrese yapılan baskınlarla başladı. Gözaltına alınan 150’yi akın kamu emekçisi gözaltına alınırken sermaye devletinin gerekçesi bir kez daha “terör” oldu. Ancak bir yandan tutuklama kararları peşisıra gelirken bir yandan da operasyona gerekçe olan kimi maddeler basına yansıdı. Yansıyan kısım bile davanın hukuksuzluğunu göstermek için yeterli.

Suçlamalar arasında belki de en dikkat çekici olan sendikacıların sendika yönetimine girmeye çalışmak ile suçlanması. Basına emniyet tarafından yapılan açıklamalarda bir çoğu sendika yöneticisi olan KESK’liler üyesi oldukları sendikaların yönetimine girmeye çalışmak ile suçlanıyor. Demokratik bir kurum için hayli anlaşılır olan bu durumun polis tarafından suç haline getirilmesinin altında yatan ise KESK’in yönetiminde kimin olacağına dair söz sahibi olma isteği olsa gerek...

Yine bir başka suçlama Devrimci Memur Hareketi’nin İzmir sorumlusu olmakla olduğu söylenen Hayri Aktaş’ın yaptığı bir yorum ile ilgili. Aktaş Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik eylem hakkında olumlu yorum yapmak ile suçlanıyor. Yorumun nerede yapıldığı, nasıl dosyaya girdiği ise meçhul. Yorumun suç olması ise başlı başına bir tartışma konusu...

KESK’lilere genel olarak yönlendirilen suçlamalar ise “Örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak”, “örgütü yardım etmek”, Ancak genel tanımlamalar ve muğlak suçlamalar dışında davaya gerekçe olabilecek bir delil basına yansımış değil. Dosyada gizli tanık ifadeleri bulunduğu ve kamu emekçilerinin gözaltında yemek yememelerinin de kanıt olarak gösterildiği yine basına yansıyan haberler arasında.

Tutuklama sayısı 57 oldu

Gözaltındaki emekçilerin sorguları ve mahkeme süreçleri de büyük ölçüde tamamlandı. Son bilgiler ışığında toplam tutuklama sayısı 57 oldu.

İstanbul’da gözaltına alınan 54 kişiden 1’i emniyetten serbest bırakılırken 53 kişi Çağlayan’da savcılığa çıkarıldı. Gruplar halinde getirilen emekçilerden önce 25’i, ardından 21’i tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Toplamda 31 kişi hakkında tutuklama kararı verildi.

Ankara’da gözaltına alınan 30 kişinin tamamı tutuklama talebiyle mahkemeye gönderildi. KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek’in de aralarında bulunduğu 9 kişi sabaha karşı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İzmir’de ise, İzmir merkez ile çevre il ve ilçelerden getirilen 15 KESK’liden 13’ü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken 2 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gece 2.30’da sonuçlanan mahkemede 2 emekçi de tutuklandı.

Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Kütahya’da gözaltına alınan KESK’liler Bursa adliyesine getirildi ve 13 kişinin tamamı hakkında tutuklama istendi. Mahkeme 4 kişiyi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken 9 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

Malatya, Sivas ve Tunceli’de gözaltına alınan 13 kişiden 3’ü savcılıktan serbest bırakılırken savcı 10 kişiyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Nöbetçi mahkeme 6 kişinin tutuklanarak Malatya E Tipi Kapalı Cezaevine gönderilmesine karar verdi.

Serbest bırakılan emekçilerin bir kısmına da denetimli serbestlik ve yurtdışı yasağı gibi kısıtlamalar getirildi.


Üste