< İHD'den hasta tutsaklar için eylem
30.06.2010 - 13:49

6. Avrupa Sosyal Forumu başlıyor


(30.06.10) - 1-4 Temmuz 2010 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olan VI. Avrupa Sosyal Forumu (ASF) 36 ülkeden emek, meslek örgütü ve çeşitli sosyal ve siyasal hareketlerden gelen katılımcılarla toplanıyor. İlk kez 2002 yılında Floransa'da düzenlenen ASF ilk kez bir Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkede düzenleniyor.

Eğitim, yoksulluk, emek, sosyal haklar, ekoloji, sosyalizm, sendikal haklar, Ortadoğu, Avrupa gibi başlıklar altında onlarca etkinliğin düzenleneceği ASF çerçevesinde 3 gün boyunca yaklaşık 260 farklı seminer ve atölyeler etrafında buluşmalar gerçekleşecek. Forum etkinliklerinin ana merkezleri İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka ve Gümüssuyu kampüsleriyle Makine Mühendisleri Odası ve Beyoğlu olacak.

30 Haziran akşamı Grup Yorum'un katılımıyla yapılacak açılış etkinliğiyle başlayacak olan forum programında çeşitli bakış açılarından, farklı anlayışlardan sendikalar, hareketler, kurumlar, partiler, devam eden küresel krizi, mücadele deneyimlerini ve alternatifleri masaya yatıracaklar.

1–4 Temmuz 2010 İstanbul Avrupa Sosyal Forumu'nda; aralarında İsveç, Lübnan, Togo, Pakistan, Nepal, Fas, İran, İsrail ve Çek Cumhuriyeti'nin de bulunduğu 36 ülkeden katılımcılar yer alacak.


Üste