< Tarihi yarımadada Radikal'e tehdit
31.12.2012 - 11:37

Bayrampaşa savcısı görev başında!


(31.12.12) – Hakkında soruşturma başlatılan Bayrampaşa savcısı, aynı olayla ilgili bir başka soruşturmayı daha yönetiyor.

İsmail Saymaz’ın bugün Radikal’de yayınlanan haberi devletin katilleri nasıl koruduğu gerçeğini bir kez daha bize hatırlattı. Bir süre önce hakkında soruşturma açılan ve Bayrampaşa katliamında rütbelileri koruyarak suçu erlere yıktığı ortaya çıkan Eyüp Savcısı Ali İhsan Demirel’in bir başka Bayrampaşa soruşturmasını daha yürüttüğü haberle birlikte ortaya çıktı.

Ali İhsan Demirel hakkında görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla iddianame düzenlenmiş, soruşturma raporunda “Demirel’in özellikle üst rütbeli askerleri kayırıp soruşturma dışı bıraktığı, evrak ve bilgi paylaşmayanlar hakkında işlem yapmadığı, hiçbir şüphelinin doğrudan ifadesini almadığı, katliama dair kitap yazmış yüzbaşıyı dahi dinlemediği, operasyonu gerçekleştiren personelin isim listesini tespit için çaba göstermediği” ifadelerine yer verilmişti.

Raporda ayrıca savcının kasıtlı tutumu ele alınarak “Suç işleyen kişiyi cezasız bırakma gibi bir takdir hakkı, delilleri yok sayma gibi bir lüksü bulunmayan bir savcının etkin soruşturma yürütmeyerek operasyonda görev alan ve özellikle rütbeli bazı kişileri soruşturmadan vareste tutmaya çalıştığı kanısına varılmıştır” denilmişti.

Ancak aynı savcının, görevden alındığı ana dava dışında bir başka Bayrampaşa soruşturmasını daha yürüttüğü ortaya çıktı. 2010/208053 numaralı soruşturmayı yürüten savcının, Tufan Planı’nda adları yazılı olan İdris Tahtaoğlu, Bayram Özer ve Murat Bektaş’ın da ifadelerini aldığı öğrenildi. Savcı Demirel’in bu dosya için de kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiği ve şu ifadeleri kullandığı görüldü: “Tufan isimli planın soruşturma ve yargılamanın seyrini değiştirecek nitelikte bir delil olmadığı, tehdit ve baskı altında bulunan tutukluların daha fazla zarar görmeden kurtarılması için yasal hak ve yetkileri içerdiğini, suça azmettirme niteliğinde olmadığını”

Savcı örneği belki toplam hukuk sistemi içerisinde küçük bir detay ancak düzen mahkemelerinin nasıl işlediğini açıklıkla ortaya koyuyor.


Üste