< Emekliler Günü'nde emekliye gözaltı
30.06.2010 - 15:20

BDP'li Kışanak'tan AKP'ye 'Rize' uyarısı!


BDP Grup Başkanvekili Gültan Kışanak, AKP Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerine sert tepki göstererek, 'Ola ki AKP bu kişi hakkında önlem almazsa, ihraç etmezse, o zaman gerekli önlemi biz alırız. O zaman altında kalırlar. Şimdilik bu kişiye gerekli cevabı vermek istemiyoruz' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Gültan Kışanak, ANKA'ya yaptığı açıklamada, AKP Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'nın, 'Güneydoğu'da ikinci eş yaygın. Bu bizim kültürümüzde vardır. Bu bölgelerden evlilik ve hısımlıkları artırarak, devletin de teşvikiyle sorunların aza ineceğine ve çözüleceğine inanıyorum' şeklindeki açıklamasına sert tepki gösterdi.

IRKÇI, CİNSİYETÇİ, AYRIMCI, AŞAĞILAYICI

AKP'yi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ı ve yargıyı göreve çağıran Kışanak, Bakırcı'nın açıklamasını 'ırkçı, ayırımcı, bir halkı aşağılayan bir söylem' olduğunu belirterek şöyle dedi: 'Aynı zamanda bu söylemin kendisi sadece ırkçı bir söylem değil, kadınları da aşağılayıcı bir söylem. Cinsiyetli bir söylem. Irkçı ve gerici bir söylem. Açık ve net bir şekilde ırkçı bir dil kullanan böylesine çağdışı bir önermede bulunan kişiye cevap vermeye kalkarsak ancak hakaret ederiz. Söylediği söylemleri kendisine iade ediyorum. AKP'yi derhal bu kişi partisinden ihraç etmeye davet ediyorum. Buna cevap vermeyi bize bırakmasınlar. Bırakırlarsa anladığı dilden cevap vermek zorunda kalırız, bu da bize yakışmaz. AKP bunun gereğini yapmalı ve bu kişiyi ihraç etmeli.'

İÇİŞLERİ BAKANI İÇİNE SİNDİRMEMELİ

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Kavaf'ı göreve çağırarak, 'Sayın Kavaf'ta eğer zerre kadar cins bilinci varsa, partisinin yetkili kurumlarını harekete geçirmesi gerekir' diyen Kışanak, İçişleri Bakanı Atalay'ın da bu sözleri içine sindirmemesi gerektiğini kaydetti. Kışanak, 'Kadınları ve Kürtleri ikinci sınıf gören, bedenleri ve kimlikleri üzerinden konuşan o kişi kentte belediye başkanı olursa orada bulunan halkı zehirler. Cinsiyetçi ve ırkçı yapar. Bu zihniyette halkı temsil etme sıfatını taşımaması gerekir' ifadelerini kullandı.

'GEREKLİ ÖNEMLERİ ALIRIZ'

AKP'nin bu kişi hakkında önlem almazsa gerekenleri kendilerin yapacağını vurgulayan Gültan Kışanak, 'Ola ki AKP bu kişi hakkında önlem almazsa, ihraç etmezse, o zaman gerekli önlemi biz alırız. O zaman altında kalırlar. Şimdilik bu kişiye gerekli cevabı vermek istemiyoruz' şeklinde konuştu.

Savcıları da göreve çağıran Kışanak, 'Savcılar, kimsenin suç duyurusu beklemeden soruşturma başlatmalı. Irkçılık suç değil mi? İkinci eş önermelerde bulunma suç değil mi? Bu ülkenin yasaları herkesi koruyorsa bizim de haklarımızı korumak bu ülkenin yetkililerinin görevi değil mi? Bu ülkede biz bir şey söylesek savcılar harekete geçmiyor mu? Adam ırkçılık yapıyor, eğer savcılar harekete geçek soruşturma başlatırsa o zaman biz anlayacağız ki, bu ülkede yasalar eşit kullanılıyor. O zaman biz anlayacağız; bu ülkede yasalar eşit kullanılıyor. Soruşturma açılmadığı sürece yasaların eşit olarak uygulandığı tespit olacak' dedi.

ALTINDAN KALKAMAZLAR

Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: 'AKP'yi, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanını, İçişleri Bakanını ve savcıları göreve davet ediyorum. Yoksa bu kişiye haddini biz bildirmek zorunda kalacağız. Sözlerini geri almasını ve kadınlardan özür dilemesini istiyoruz. Aynı yöntemlerle sözlerini kendine iade ederiz o zamanda hoş olmaz. Altından kalkamazlar. Kendisine cevap vermek istemiyoruz.'

ANF / 30.06.10


Üste