< Çöken istinad duvarı altında kalan bir işçi hayatını kabetti
30.06.2010 - 17:44

EMO'dan elektrik fiyatı iddiası


Elektrik Mühendisleri Odası: Hükümet elektrikte fiyat indirimine müdahale etti.

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO), elektrik fiyatlarına son 2.5 yıl içerisinde yüzde 72.3 oranında zam yapan AKP hükümetinin elektrik maliyetlerindeki indirimlerin tüketici fiyatlarına yansıtmadığını belirterek, hükümetin 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak cüzi düzeydeki fiyat indirimine de müdahale ettiğini vurguladı.

EMO Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Elektrik fiyatlarına son 2.5 yıl içerisinde yüzde 72.3 oranında zam yapan AKP Hükümeti, elektrik maliyetlerindeki indirimleri tüketici fiyatlarına yansıtmıyor. Geçen yıl da gerekli indirimleri yapmayan AKP Hükümeti, EPDK'nın 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak konutlar için yüzde 3.65'lik cüzi düzeydeki fiyat indirimine de müdahale etti” denildi.

-“TETAŞ MANİPÜLASYON ARACI”-

TETAŞ’ın, Eylül 2009'dan itibaren satış fiyatını 15.28'de sabit tuttuğu, indirim ya da zam yapmadığı anımsatılan açıklamada, şöyle denildi:

“Şirketlerin elektrik sattıkları karaborsada fiyatlara müdahale edilmezken, TETAŞ dışındaki enerji KİT'lerinin maliyet artışları doğrudan zam olarak işlenirken, DUY denilen karaborsadaki fiyat artışlarının doğrudan tüketicilere yansıtılması sağlanırken, maliyet indirimlerinin tüketicilere yansıtılmasına engel olunmaktadır. Bunun için de TETAŞ kullanılmaktadır. TETAŞ'ın fiyat politikalarına AKP Hükümeti müdahale ederek, elektrik fiyatlarını manipüle etmektedir.”

Açıklamada, otomatik fiyatlandırma mekanizmasının derhal devreden çıkarılması, karaborsa sisteminin lağvedilmesi, yurttaşlara ucuz ve güvenli elektrik hizmetinin sağlanması için önlem alınması talep edildi.

ANKA / 30.06.10


Üste