< Karayılan ile görüştükleri iddiasıyla 13 köylüye 15 yıl hapis istemi
31.01.2010 - 17:12

'Hasta tutuklular serbest bırakılsın'


Diyarbakır’da düzenlenen bir yürüyüşte cezaevlerinde artan işkence olayları ile TMK mağduru çocuklar ve hasta tutukluların serbest bırakılması istendi.

DİYAR TUHAD-DER, cezaevlerindeki hasta tutuklular, TMK mağduru tutuklu çocuklar ile cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla Bağlar İlçesi'nde Dörtyol semtinden Koşuyolu Parkı'na doğru yürüyüş düzenledi.

CEZAEVLERİNDEKİ ÖLÜMLERE SESSİZ KALMAYALIM

Cezaevlerindeki hasta tutukluların fotoğraflarının yer aldığı "Cezaevlerindeki ölümlere sessiz kalmayalım", "Adalete seslenin" yazılı pankartlar ile "İmralı Cezaevi kapatılsın" pankartı açılırken, "Zindanlar boşalsın, tutsaklara özgürlük", " "Ölüm değil, hasta tutsaklara özgürlük" sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından cezaevlerindeki hasta tutukluların isimlerinin bulunduğu pankartla kaplanmış ve Kürtçe şarkıların çalındığı BDP seçim otobüsü önünde basın açıklaması yapıldı. Seçim otobüsü üzerinden kitleye hitaben konuşan BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, atılacak demokratik adımları desteklediklerini ancak hükümetin adım atmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan'a seslenen Özçelik: "Siz anadilde eğitim sorununu çözümü için yasa çıkardınız da biz hayır mı dedik? Anayasayı değiştirdiniz de biz hayır mı dedik? Türban sorununu bile çözemediniz. AB ile ilgili çalışma yaptınız da biz hayır dedik? Kürdistan'a fabrika getirdiniz de biz hayır mı dedik."

Konuşması sık sık "Tutsaklara özgürlük" sloganlarıyla kesilen Özçelik, "Çabalarımız cezaevindeki tutsakların serbest bırakılmasına yöneliktir. Kürtlerin demokratik hukuk yaşamına ulaşması için mücadelemize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

DURUMU CİDDİ OLAN 38 TUTUKLUNUN İSİMLERİ OKUNDU

Özçelik'in ardından basın açıklamasını okuyan DİYAR TUHAD-DER Başkanı Nimetullah Yürek, Cezaevlerindeki uygulamaların 12 Eylül dönemini andırdığını belirterek: "Başta ölüm çukuru haline getirilen İmralı Cezaevi olmak üzere, tıka basa doldurulan diğer cezaevlerinde de baskılar ve hak ihlalleri kat be kat artmıştır. Birçok cezaevinde idare tarafından hukuki olmayan disiplin cezaları verilerek, tutuklu ve hükümlülerin ziyaretçi görüşü ve telefon hakları keyfi bir şekilde gasp edilmekte, başta çocuk tutuklu ve hükümlüler olmak üzere fiziki işkenceler yapılmaktadır."

Cezaevlerinde, insan yaşamına elverişsiz koşullarından dolayı 400'e yakın hasta tutuklunun bulunduğuna dikkat çeken Yürek, cezaevlerinde tedavi edilmedikleri için yaşamını yitiren tutuklular olduğuna vurgu yaptı.

“ÖLÜM SINIRINDA OLAN TÜM TUTUKLULAR TAHLİYE EDİLMELİ”

Yürek, kimi hasta tutukluların doktor raporlarına göre sayılı günlerinin kaldığına dikkat çekerek, "Kimilerinin cezaevi koşullarında tedavileri mümkün olmadığı ve kimilerinin de tahliye edilmesi gerektiği yönünde Adli Tıp raporu var. Ancak ilgili kurumlar, kendilerine başvurular yapılmasına rağmen, insanlık suçu teşkil eden bu durumu ortadan kaldırmak yerine tam tersi ve hiçbir inancın, hiçbir dinin ve hiçbir ideolojinin kabul görmediği ölümleri bekler bir yaklaşım içerisinde bulunmaktadırlar" dedi.

Ergenekon'da tutukluların serbest bırakıldığını ancak hasta siyasi tutukluların serbest bırakılmayarak çifte standart uygulandığına vurgu yapan Yürek, "Bu çifte standart uygulamaları kınıyor, uluslararası insan hak ve hukuktan doğan haklarının uygulanması temelinde hükümet ve ilgili kurumlara sesleniyoruz. Cezaevlerinde ölüm sınırında olan tüm hastaların tahliye edilmeleri ve yaşanan bu insanlık dışı uygulamaların önüne geçilmesi için ivedi olarak harekete geçmesini istiyor, aksi takdirde cezaevlerinde yaşanacak tüm ölüm ve olumsuzlukların sorumlu olacaklarını belirtiyoruz" şeklinde konuştu.

Yürek açıklamasının sonunda kamuoyuna da cezaevleri konusunda duyarlılık çağrısında bulundu.

ANF / 31.01.10


Üste