< EMO'dan elektrik fiyatı iddiası
30.06.2010 - 18:11

İlaç Takip Sistemi’nden vazgeçilmelidir


(30.06.10) - 1 Temmuz tarihinde altyapısı tamamlanmadan geçilecek olan yalnızca karekodlu ilaçların satışının yaratacağı olumsuzluklar üzerine İstanbul Eczacılar Odası bir açıklama yaptı.

Yarından itibaren karekodsuz ilaçların hastalara verilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, bu ilaçların eczanelerdeki ilaçların dörtte-birini oluşturduğu ifade edildi.
“Başından beri neye hizmet ettiği belli olmayan, ülkemizde ciddi bir sorun olduğu tartışma götüren ve hakkında elimizde veri bile bulunmayan "sahte ilacı" önlemek gerekçesiyle başlatılan, ancak ilaçta yeni bir kaos yaratan bu sistemde yapılacak bir erteleme çözüm olmayacaktır, sistemden tamamen vazgeçilmelidir.” denilen açıklamada çeşitli aksaklıklara neden olan İlaç Takip Sistemi ve karekodlu ilaç satışının bütün yükünün eczacıların üzerine yıkıldığı söylendi.

Eczecılar neden bu sistemden vazgeçilmesi istiyor?

1) Sahte ilacı önleme iddiasıyla uygulamaya sokulan bu sistemin gerekçesinin inandırıcılığı yoktur. Pratikte ise sistem sahteciliğin önünü açmıştır.

2) İTS hayata geçtiği ilk dakikadan itibaren çökmüştür, çöken sistemi sürdürebilmek için yürürlüğe konulan tedbirler ile sistem amacından saptırılmıştır.

3) Bugün eczane stoklarında karekodsuz ilaçların oranı ortalama %25’tir. Bu durumda yarından itibaren hastalarımız her 4 ilaçtan 1’ine ulaşamayacaktır.

4) Eczanelerimizde bulunan karekodlu ilaçların ise bir kısmının karekodları hatalı basılmıştır. Bunlar arasında başka bir ilacın bilgilerinin yer aldığı karekoda sahip ilaçlar bulunmaktadır. Bazılarının ise karekodu okunamamaktadır.

5) Sistemde depodan gelen bazı ilaçlar daha önceden başka bir eczane tarafından satılmış görünebilmektedir.

6) Gerçek bir ilaç takip sisteminde ilacın üretim aşamasından depoya, depodan eczaneye, eczaneden hastaya verilene kadar izlenmesi öngörülmüştür. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan sistemde ise depolar tamamen, firmalar ise kısmen devre dışı bırakılmış, depolar ile firmaların sorumlulukları eczacılara yüklenmiştir.


Üste