< Minibüsçülerin protesto eylemleri devam ediyor!
30.01.2010 - 17:35

Kardeşime Dokunma İnisiyatifi’nden aşure dağıtımı...


(30.01.10) - Kardeşime Dokunma İnisiyatifi üyeleri, “Birbirimizi Değil Birlikte Yemek İçin” şiarı ile Türkiye’de yaşanan şiddet olaylarını ve ötekileştirme politikalarını protesto etmek amacıyla kurdukları “Kardeşlik Sofrası”nda aşure dağıttı.

Tünel Meydanı'nda toplanan Kardeşime Dokunma İnisiyatifi üyeleri, meydanda bulunan bir direğe, yakın ve geçmiş tarihteki olayları içeren fotoğrafların bulunduğu dövizler astı. Ardından, çeşitli müzik grupları etnik müzik dinletisi sundu.

Kardeşime Dokunma İnsiyatifi adına basın açıklaması yapan, Gül Kan Ahıska, geçtiğimiz haftalarda Manisa Selendi'de bu kez Roman topluluğuna bir ırkçı saldırı gerçekleştiğini hatırlatarak, 35 yıl önce yerleştikleri Selendi'yi bir günde terk etmeye zorlanan Romanlar’ın coğrafyamızda yaşanan seri tehcirlerin son kurbanları olduklarını söyledi. Ötekinin sesini, varlığını silmek için, inkarı için, zorla yerinden ettirilmesi için bir kez daha ayrımcılığın örgütlendiğini ifade etti.

“Yaralarımız Selendi'de yine kanadı, bir kaç ay önce Bayramiç'te, 34'te Trakya'da, 78'de Maraş ve Çorum'da, 38'de Dersim'de, 93'te Sivas'da, 55'te İstanbul'da, Eryaman'da, Tophane, Bursa, Malatya, Trabzon, Edirne, Sakarya ve dikkatlice baktığımızda her yerde” diyen Ahıska, artık Türkiye'de etnik ayrımcılığın son bulmasını istedi. Türkiye'de farklı grupları birlikte gösteren en iyi karışım aşure olduğu için aşure dağıttıklarını ifade etti.

Basın açıklamasının ardından aşure dağıtımı yapıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul


Üste