< Avrupalı sendikalardan UPS işçilerine ziyaret
30.06.2010 - 19:21

Sivas'ta 2 Temmuz çağrısı


(30.06.10) - Sivas Demokrasi Platformu bugün yaptığı basın açıklaması ve bildiri dağıtımıyla 2 Temmuz anmasına çağrı yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan Sivas Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını gerçekleştiren 2 Temmuz Tertip Komitesi Başkanı Cahit Albayrak, 17 yıl önce Madımak Oteli'ni saran alevlerin bugün ülkenin her bölgesinde anaların yüreğini yaktığını ifade etti.

Albayrak, Madımak’ta aydınları, düşünenleri yakanlar ile yıllardan beridir insanlığa, özgürlüğe, kardeşliğe ve barışa karşı savaş çığırtkanlığı yapanların aynı zihniyete sahip olduğunu ifade etti. “Madımak katliamını yapanlar ne tek başına Alevileri ne demokratları ne de devrimcileri hedef almıştır. Bu saldırı insanlığa, kardeşliğe ve barışa karşı bir saldırıdır.” diyen Albayrak, 'Madımak’ın utanç müzesi olması gerektiğini belirtti.

Albayrak ''Bizler bu şehirde acıyı da, sevinci de birlikte yaşayan sendikalar, dernekler, vakıflar ve siyasi partiler olarak bu mücadelede kararlıyız'' diyerek bu kararlılığın tüm kimliklerin, dillerin, inançların ve fikirlerin yaşatılması için olduğunu sözlerine ekledi. Sivas'ın katliamlarla değil hoşgörü ve kardeşliğin yaşam bulduğu bir kent olarak anılması için duyarlı kamuoyuna 2 Temmuz Cuma günü katliamı kınama çağrısı yaptı.

Açıklamanın ardından meydanda ve İnönü Bulvarı'nda anma programıyla ilgili bildiri dağıtımı yapıldı.


Üste