< Tarihte kadın hareketleri...
12.02.2013 - 15:44

Güney Kürdistan'da kadınlar 'toplumsal neden' denilerek katlediliyor


Güney Kürdistan’da kadın cinayetleri hız kesmiyor. Duhok kentinde bir kadının kardeşi tarafından öldürülmesi ile birlikte son bir ayda hayatını kaybeden kadınların sayısı 6’ya yükseldi. Kadınlardan 4’ü yakınları tarafından “toplumsal nedenler” denilerek katledilirken, 2’si bedenini ateşe verdi.

Güney Kürdistan’ın Duhok vilayetine bağlı Etîtê köyünde 9 Şubat’ta 40 yaşındaki bir kadın, erkek kardeşi tarafından öldürüldü. Ablasını 7 kurşunla öldüren zanlı, olaydan sonra ortadan kayboldu. Polis yetkilileri ise cinayetin nedenini “toplumsal nedenler” olarak açıkladı. 5 çocuk annesi kadının bir kez boşandığı ve ikinci bir evlilik yaptığı edinilen bilgiler arasında.

Yine Duhok’ta 6 Şubat günü de bir kadın eşi tarafından öldürüldü. Kerkük’te ise 18 yaşındaki R.M isimli kadın 4 Şubat günü babası tarafından boğularak öldürüldü. Genç kadının cenazesi araziye atılmış bir şekilde polisler tarafından bulundu. Cinayetin nedeni yine “namus meselesi” diye açıklandı.

 “Toplumsal nedenlerden ötürü” şeklinde izah edilen olaylardan bir diğeriyse 3 Şubat günü Süleymaniye’de yaşandı. 15 yaşındaki bir kız çocuğu kendini asarak yaşamına son verdi. Polis yetkililerinin araştırmaları sonuç vermedi ve diğer kadın cinayetleri gibi bu olay için de “toplumsal nedenlerden ötürü” açıklamasından öteye gidilemedi.  

Bedenini ateşe verme suretiyle intihar vakalarının en yüksek olduğu Güney Kürdistan kentlerinden Süleymaniye’de geçtiğimiz ay bir kadın daha bedenini ateşe verdi. 14 Ocak günü bedenini ateşe veren 29 yaşındaki Ş.E adlı kadın kurtarılamadı.

Şengal’de 21 Aralık’ta bedenini ateşe veren 20 yaşındaki bir genç kadın yapılan müdahaleler sonucu ağır yaralı kurtarılmıştı. Genç kadının yaşam mücadelesi bir ay sürdü; 25 Ocak günü yaşama gözlerini yumdu.

KORKUNÇ BİLANÇO

Güney Kürdistan’da kadın cinayetleri, intihar vakaları, taciz ve tecavüz vakaları giderek artış gösteriyor. Sadece Hewlêr, Silêmanî, Dûhok kentleri, Kerkûk ve Germîyan bölgesinde 2008 Ocak ayından 2012 Temmuz ayı sonuna kadar 17 bin 435 kadın şiddete uğradı. 2 bin 385 kadın intihara kalkıştı, en az 399 kadın yaşamını yitirdi, ya da katledildi. Bu rakamlara göre ortalama her 4 günde 1 kadın katlediliyor ve her 3 günde 1 kadın tecavüze uğruyor. 

ANF / 12.02.13


Üste