< Tiraj için bikinili fotoğraf 'şartı'
16.02.2013 - 16:42

İHD’den kadına şiddet raporu


(16.02.13) – İHD Kadın Komisyonu Ocak ayı Kadına Yönelik Şiddet Raporu’nu yayınladı.  

İnsan Hakları Derneği Kadın Komisyonu’nun bir süredir aylık periyodlarla hazırladığı Kadına Yönelik Şiddet Raporu Ocak ayı için de yayınlandı. Reporda derneğe gelen başvurular ve basına yansıyanlardan yola çıkılarak Ocak ayı boyunca gerçekleşen kadına yönelik şiddet vakaları ve hukuksal süreçler yansıtıldı.

Raporda kadına yönelik şiddet uygulayanların cezalandırılmak yerine ödüllendirildiği vurgulanarak buna son örnek olarak Ceza İnfaz Yasası’ndaki değişiklik gösterildi ve “Düzenlemeyle birlikte kadına şiddet uygulayan binlerce tecavüzcü, dayakçı, katil erkeğin cezaevlerinden salıverilmesinin önü açıldı” denildi.

“binlerce kadının maruz kaldığı şiddet bir birinden ayrı gibi gösterilse de münferit değil, erkek egemen sistemin ve onun uygulayıcısı olan devletin bir politikasıdır” sözleriyle süren raporda kadına yönelik şiddetin Ocak ayında da devam ettiği belirtilerek örnekler verildi.

Raporda Ocak ayında 14 kadının öldürüldüğü, 4 kadının tecavüze uğradığı, 4 kadının çeşitli şiddet araçlarıyla darp edilerek dövüldüğü ve yaralandığı, yaşları 12–16 arasında 6 kız çocuğun ise cinsel istismara uğradığı bilgileri yer aldı.

Ayrıca İstanbul Fatih ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde tacizci müdürün görevinden alınması gerekirken, tacize uğrayan memur kadının sürgün edilmesine de dikkat çekildi.

Raporda yer alan veriler ise şunlar:

2 Ocak 2013; Cinayet

İstanbul Gülşan Sarcan barışmak isteyen eski eşinin teklifini kabul etmediği için öldürüldü. Eski eşi tarafından Taksi içinde öldürüldükten sonra TEM otoyolun kenarına atıldı.

4 Ocak 2013; Cinayet

İstanbul Samatya ‘da yaşayan 85 yaşındaki Marista Küçük evinde  bıçaklanarak öldürülmüş bir şekilde bulundu .

5 Ocak 2013; Tecavüz

Muğla Dalaman'da 16 yaşındaki lise öğrencisi F.C.M, bir yıl önce kendisine tecavüz eden E.C’nin yeniden tecavüzüne uğradı. Okulda fenalaşan genç kadın hastaneye kaldırıldı. Toplu tecavüze uğradığını açıklayan genç kadının beyanı üzerine M.A, A.Ö, A.Y, N.A., E.C. ve S.A. yakalanarak gözaltına alındı. Mahkeme üç erkeği tutuklarken diğer 3 erkeği tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

6 Ocak 2013; Cinsel Şiddet

Konya’da 19 yaşındaki R.K, zorla cinsel ilişkiye giren iki kişi tarafından dövüldü, çantası gasp edildi.

Aksaray’da yaşayan Gülizar Acar, alkol alan 66 yaşındaki oğlu A.A’nın dayaklı bıçaklı saldırısına uğradı.

 11 Ocak 2013;   Cinsel Şiddet

Kayseri Melikgazi’de kayınpederi ve kayınvalidesi ile birlikte yaşayan İ.B,  evdeki tartışmanın ardından kaynar su ile haşlandı

13 Ocak 2013;   Cinayet

Aydın Nazilli ilçesinde yaşayan 39 yaşında iki çocuk annesi E.E, sevgilisi Mehmet Gökbayrak tarafından boğazı kesilerek öldürüldü. Eski sevgili olaydan sonra intihar etti.

14 Ocak 2013; Cinayet

Kocaeli 36 yaşındaki Aysel Geniş ile çocukları 7 yaşındaki Gökdeniz, 5 yaşındaki Görkem ve henüz iki aylık olan Aysime Geniş evde öldürülmüş olarak bulundu. Yapılan soruşturma sonucunda cinayeti çocukların babası tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

18 Ocak 2013; Cinayet

İstanbul Pendik’te eşinden ayrılmak isteyen Betül Koçak, eşi tarafından boğazı kesilerek öldürüldü.

19 Ocak 2013; Cinayet

Sakarya'da 53 yaşındaki Alzheimer hastası A.Ç,  4 kişi tarafından kaçırılıp tecavüz edildikten sonra öldürüldü.

20 Ocak 2013; Cinayet

Konya Kulu ilçesinde yaşayan Medine Özkan, eşi N.Ö tarafından öldürüldü. sevgilisi ile birlikte yaşayan Medine silahla, sevgilisi bıçak ve silahla vurularak öldürüldü. Katil koca ve kendisine yardım eden iki arkadaşı tutuklandı.

21 Ocak 2013; Cinayet

Kocaeli'nde yaşayan Mehtap Civelek, boşanma davası açtığı eşi tarafından silahla vurularak öldürüldü.

Cinayet

Denizli'de  yaşayan 32 yaşındaki Zahide Çarıklı, 14 yaşındaki oğlu K.H tarafından uykusunda iple boğularak öldürüldü.

22 Ocak 2013; Cinayet

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde yaşayan 36 yaşındaki Hanife Telli, 42 yaşındaki eşi Şaban Telli tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Katil koca olaydan sonra kendisini de vurarak intihar etti.

 23 Ocak 2013; Cinsel istismar

Uşakta 12 yaşındaki M.N,  12 kişinin cinsel istismarına uğradı. İstismarda bulunan erkekler tutuklandılar.

23 Ocak 2013; Taciz

İstanbul Fatih ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan bir kadın memur tacize uğradı. Kadın memur sürgün edilerek olay örtbas edilmeye çalışıldı.

23 Ocak 2013;  Tecavüz

Afyon Karahisar da, 3 erkek zorla girdikleri evde bulunan 3 kadına tecavüz ettiler. Ev sahibi kadın ile misafirliğe gelen anne ve 16 yaşındaki kızı S.A’nın tecavüz sonrası şikayeti üzerine tecavüzcüler yakalanarak tutuklandı.

25 Ocak 2013; Çocuk İstismarı

Aydın’da 14 yaşındaki öz kızına esrar içirip erkeklere  pazarlayan  R.T  ile küçük yaştaki kızla para karşılığı ilişkiye giren 2 kişi tutuklandı.

Tecavüz

Aydın’da bir kadın misafir kaldığı ev sahibi erkeğin tecavüzüne uğradı. Eşini işe gönderdikten sonra evlerinde misafir kalan kadını satırla tehdit edip tecavüz eden 42 yaşındaki E.F.B tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

Cinsel İstismar

Uşak’ta İlköğretim öğrencisi 12 yaşındaki M.N ‘yle zorla ilişkiye giren 13 kişiden 9’u tutuklandı.

Konya Meram ilçesinde M.İ, eşi A.İ tarafından darp edildi.

28 Ocak 2013; Cinsel İstismar

Urfa Siverek ilçesinde polise başvuran 14 yaşındaki H.G koruma altına alındı. H.G babası tarafından para karşılığı akrabalarına satıldığını ve 3 aydır zorla ilişkiye zorlandığını açıkladı.

29 Ocak 2013; Cinsel Şiddet

İzmir’de yaşayan bir kadın, 29 yaşındaki sevgilisi ERDAL K tarafından bıçaklanarak yaralandı.

Cinsel İstismar

İzmir’in Bergama ilçesinde 13 yaşındaki bir kıza cinsel istismarda bulunan koruma memuru B.İ gözaltına alındı. Ancak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

30 Ocak 2013; Cinayet

Bursa'nın İznik ilçesinde bir kadın, 55 yaşındaki eşi Mehmet M. Tarafından uyurken baltayla öldürüldü. Katil koca cinayetin ardından, "Kalkın, annenizi öldürdüm" diyerek çocuklarını uyandırdı. 

30 Ocak 2013; Cinayet

Adana'da 65 yaşındaki Selvinaz ile zihinsel engelli kızı 31 yaşındaki Ayşe Şahin, evin erkeği 70 yaşındaki Hasan Şahin tarafından et tahtasıyla başlarına vurularak öldürüldü. Katil koca olaydan sonra kendini oturduğu apartmandan atarak intihar etti.

31 Ocak 2013; Cinayet

Uşak'ın Sivaslı İlçesi'nde tehdit aldığı için koruma altında olan 48 yaşındaki Nermin Şen, temizlik görevlisi olarak çalıştığı PTT şubesinde, 15 yıl önce boşandığı eski eş M.Ö tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Nermin Şen savcılıktan koruma istemişti.

 


Üste