06.10.2012

Cam fanus içinde metamorfoz

Saatin zili ikinci kez ötüyordu, komodinin üstünden gelen tik tak sesleri bir an önce kalkması gerektiğinin işaretleri gibiydi, sağa döndü, kalktı, hızlı olması gerektiğinin ayrımına vardı, geç kalacaktı bu gidişle, servisi...(daha)


14.01.2012

Kitap Tanıtımı…

"Hansel ve Gretel’in Gerçek Öyküsü" Çocukluğumuzun bilindik masallarından “Hansel ve Gretel”. Bu masalda üvey anneleri tarafından istenmeyen, sevilmeyen bu çocuklar ormana bırakılmak istenirler ve babaları tarafından...(daha)


25.01.2009

Çünkü onlar suç taşıyan sandık gibi karanlıktılar!

Kokunu unuttum, şimdi her yer barut kokuyor, et kokuyor, kan kokuyor. Bakışların hatırımda değil, şimdi gözümün önüne yanmış yakılmış iki çizgi geliyor. Ellerin ne renkti kırmızıya böyle bulanmadan önce? Çok güzeldi elbet,...(daha)


09.01.2009

Çırak Osman ve türküsü...

Bir çırak Osman vardı: Gözleri çağla rengi, kumral hafif dalgalı saçları, beyaz yüzü, bilekleri ince, kalın bodur parmakları, kaşları yok denecek kadar azdı. Onüç yaşındaydı. Sabahları çağla gözlerinden uyku akarak fabrikaya,...(daha)


06.12.2008

Diyet öyküleri / 3

Yarına dair… Mevsim yine bir sonbahar olacak. Yağmur hafif hafif çiselerken, anılar yeniden canlanacak. Ve bir kent yaralarını sarıyor olacak. O büyük fırtınadan arta kalan yaralarını... Yangın yıllarının kokusu sinmişken...(daha)


07.10.2008

Yazar Mehmed Uzun'un hayatı belgeselleşti

Bir yıl önce hayatını kaybeden ünlü Kürt yazar Mehmet Uzun'un yaşamı 3 ayrı dilde '17. Fotoğraf' adıyla belgeselleşti. Mezzfilm Prodüksiyon tarafından hazırlanan belgeselin yönetmenliğini Sibel Yiğittekin yaptı. Yapımı...(daha)


23.08.2008

Diyet öyküleri / 2... Bir gün mutlaka!

Makineler büyük bir gürültüyle çalışmaya devam ediyordu. Kulakları sağır eden bu gürültüler arasında akıp gidiyordu zaman. Her gün bir önceki günün tekrarıydı. Ömürden eksiliyordu hep. Hiç kimsenin memnun olmadığı bir hayatın...(daha)


27.11.2007

Yılmaz Güney adına Kürtçe-Türkçe şiir ödülü verilecek

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi ve Demokratik Gençlik Hareketi Yılmaz Güney adına Kürtçe-Türkçe şiir ödülü verecek. 27 Ocak 2008 Pazar günü İstanbul'da finali gerçekleştirilecek olan Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali...(daha)


24.11.2007

13. Behçet Aysan şiir ödülü

(24.11.07) - Türk Tabipleri Birliği Behçet Aysan 2007 Yılı Şiir Ödülü’nü bu yıl "Kanıt" adlı kitabıyla Salih BOLAT kazandı. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Katliam’ında yitirilen Dr. Behçet Aysan şahsında bütün Sivas katliamı...(daha)


05.01.2007

Diyeti ödenmeyen çalıntı bir hayatın rüyası

H. Eylül Yorgun mesailerin ardından, sadece uyurken özgür kalabildiği zamanı sonlandıran mekanik ses yine saatin ziline aitti. Bu andan sonra artık her şey bir tekrardan ibaretti. Uykusunun tadına henüz varamamışken yine yorgun...(daha)