29.11.2008

Obama’nın zaferi-Korku ve umut - Immanuel Wallerstein

Barack Obama’nın yeni Birleşik Devletler başkanı olmasını tüm Birleşik Devletler ve hatta tüm dünya alkışlayarak izledi. Seçim kampanyası boyunca herkes ırk sorununun merkeziliğini görmezden gelmeye çalışsa da, 4 Kasım’da kimse...(daha)


11.11.2008

Obama'yı reddedip Nader / McKinney'i desteklemek için on iki neden -James Petras

Seçimler ve entelektüellerin iktidara karşı doğruyu söyleme sorumluluğu: Obama’yı reddedip Nader / McKinney’i desteklemek için on iki neden Petras bu makaleyi, Obama’nın başkan seçildiği Amerikan seçimleri öncesinde kaleme...(daha)


29.10.2008

Ekonomik krize uzun vadeli bakış - Immanuel Wallerstein

Bunalım baş gösterdi. Gazeteciler basbayağı bir durgunluk dönemine girip girmediğimizi ekonomistlere sorarken hala çekingenler. Bunlara bir an bile inanmayın. Dünya çapında neredeyse her yerde yayılan işsizlikle patlak verdiği...(daha)


29.09.2008

Bolivya’nın istikrarsızlaştırılması ve Kosova seçeneği -Michel Chossudovsky

Bolivya’nın doğu eyaletlerinin ülkeden bölünmesi, ABD’nin sponsorluğunda gizli bir operasyon sonucunda gerçekleşmiş, ABD tarafından, ABD istihbarat servisi ile bağlantı içinde örgütlenmiştir. El Porvenir’de Evo Morales’i...(daha)


04.12.2007

Yaklaşan İran savaşını engellemek / Marjorie Cohn Thomas

Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar, Bush yönetiminin İran’a askeri bir saldırı planı içerisinde olduğunu gösteriyor. Bush’un yakın bir müttefiki olan Suudi Arabistan’daki yetkililer duvardaki elyazmalarının anlamı üzerine...(daha)


18.06.2007

Kendi petrollerini korumak için... / David Bacon

Irak işçilerinin grevi Bush yönetimi sendikaları hiçbir yerde sevmez, fakat Irak’ta bu nefretin özel bir sebebi vardır. Irak’ta sendikalar, işgalin ekonomik programı olan Irak petrolünün özelleştirilmesine karşı temel muhalefet...(daha)


12.02.2007

Kaymağı özel ordular yiyor / Mumia Abu-Jamal

Irak’taki savaş ABD’li özel şirketlere milyarlar kazandıran ticarettir: Sadece patronlarına karşı sorumlu olan ve yüksek ücret alan yüzbinlerce paralı asker ülkeyi talan etmektedir. George W. Bush yönetimindeki ABD rejiminin...(daha)


01.01.2007

Oaxaca’nın ruhu! - Mumia Abu-Jamal

Meksika’nın güneyindeki halk hareketi direniş örneği oldu. Bağımsız seçimler için mücadele, ABD’deki seçim sandıklarındaki hileyi anımsatmakta. (daha)


31.12.2006

Büyük Satranç Tahtası* - Thomas Gounet

Amerika Birleşik Devletleri, bugün hangi stratejiyle dünya hakimiyetini koruyabilir? Zbigniew Brzezinski, en son kitabı olan Büyük Satranç Tahtası‘nda bu soruyu yanıtlamaya çalışmaktadır. 1977’den 1981’e kadar başkan Jimmy...(daha)


26.12.2006

Küba’nın verdiği ders! / Mumia Abu-Jamal

Okuma-yazma öğretme mucizesinin nedenleri ve ABD’de durumun ters yönde gelişmesi Biz, bilgi ve eğitimi ulaşmayı denetlemenin farklı yöntemleri olduğu bir dünyada yaşamaktayız. Özellikle ABD’nin genç tarihinde, yaygın tarihsel...(daha)


Toplam 14 içerik. 1 - 10 arası sonuçlar gösteriliyor.
<< İlk < Önceki 1-10 11-14 Sonraki > Son >>