21.02.2013

Çin’in hegemonya atakları, ABD’nin kuşatma stratejisi... - Volkan Yaraşır

Büyük kapışma alanı: Asya-Pasifik Asya-Pasifik, 21. yüzyılın hegemonya savaşlarında merkezi bir rol oynayacak. Bölge kapitalist gelişmeyi son derece hızlı yaşadı. Asya-Pasifik II. Paylaşım Savaşı’ndan sonra dünya...(daha)


07.02.2013

Hegemonya krizi - “savaşları”... - Volkan Yaraşır

Emperyalizmin yeni av sahası: Afrika ve Mali’ye askeri müdahale Kapitalizmin yapısal krizi, senkronize bir kriz özelliği taşır. Hegemonya krizi, yapısal krizin en somut dışavurumlarından biridir. Yapısal kriz, emperyal...(daha)


21.01.2013

Gıda krizi ve açlık ‘salgını’ Gıdanın jeo-politiği - Volkan Yaraşır

Kapitalizmin yapısal krizi, multi kriz karakteri göstererek derinleşiyor. Ekonomik kriz, hegemonya krizi, ekolojik kriz, gıda krizi ve uygarlık krizi şeklinde biçim alan kriz senkronları yapısal krizlerin temel özelliğidir....(daha)


09.01.2013

İç savaş stratejisinden, bölgesel savaşa doğru: Ortadoğu’da sürekli savaş hali - Volkan Yaraşır

Ortadoğu’nun laboratuvarı: Lübnan   Suriye’de emperyalizmin koordinasyonunda ve TC’nin aktif olarak devrede olduğu “proxy war”, “vekalet savaşı” şiddetlenerek sürüyor. Bir iç savaş stratejisi olan bu karşı devrimci...(daha)


20.10.2012

2013 katastrofa doğru AB’nin beş zayıf halkası - Volkan Yaraşır

AB, kapitalizmin yapısal krizinin odağına dönüştü. AB’yi saran kamu borç krizi ve bankacılık krizi bir iç senkron halinde birbirini tetikliyor ve derinleştiriyor. 2012 yılı AB için “kayıp” yıl olarak geçti. AB’de borç ve...(daha)


29.09.2012

AB ve ABD’de bankacılık krizi - Volkan Yaraşır

Zombi bankacılık salgını Kapitalizm çürümüş ve asalak bir sistemdir. Sistem Chris Harman’ın adlandırmasıyla tam anlamıyla zombi bir karaktere sahiptir. Canlı emekten “beslenen”, canlı emeği “emerek” onu ölü emeğe dönüştüren...(daha)


22.09.2012

AB, kapitalizmin yapısal krizinin odağına dönüşüyor / Volkan Yaraşır

Kapitalizmin yapısal krizi derinleşiyor. Küresel düzeyde büyük alt üst oluşlara yol açacak bir sürecin içindeyiz. Özellikle AB, küresel bir kriz odağına dönüşüyor. Troyka’nın krizi kontrol etme yönündeki her hamlesi sorunu daha...(daha)


15.09.2012

Avrupa işçi sınıfına... / Volkan Yaraşır

Eylem ve sokak yol gösteriyor! Kapitalizmin yapısal krizinin AB’ye yansıması son derece yıkıcı oldu. Kapitalist devletlerin krizi aşma yöntemleri, kıta düzeyinde borç krizi senkronuna yol açtı. Bir yandan devletlerin borç...(daha)


01.09.2012

Kapitalist krizin şiddetlenen senkronları... / Volkan Yaraşır

Gıda krizi ve ekmek ayaklanmaları Marks, kapitalist sistemi gerçekleşmiş metafizik olarak tanımlar. Kapitalizm irrasyonelliği yanında, ölümün, katastrofun, imhanın ve yok etmenin adıdır. Son üçyüz yıllık tarih bunun birçok...(daha)


11.08.2012

Kuzey Afrika’dan Ortadoğu’ya: Siyasal İslam’ın iktidar hamleleri ve islamın “protestanlaştırılması”/Volkan Yaraşır

Siyasal İslam’la kapitalizm arasındaki ilişki çalkantılı, gerilimli ve gelgitli bir seyir izledi. Özellikle II. Paylaşım Savaşı sonrası var olan ilişkiler derinleşti. Küresel jeo-politik ve jeo-stratejik yönelimler siyasal...(daha)


Toplam 94 içerik. 1 - 10 arası sonuçlar gösteriliyor.
<< İlk < Önceki 1-10 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 Sonraki > Son >>