05.02.2013

Çalışma Bakanı kıdem tazminatı için tarih verdi… / KB

Kıdem tazminatı hakkımızı gasp ettirmeyelim!  “Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu” ile sınıfın örgütlenme ve grev hakkına yönelik kapsamlı bir saldırıyı hayata geçiren AKP iktidarı, yeni saldırılar için pervasızca...(daha)


05.02.2013

28 Ocak eyleminin gösterdikleri ve devrimci sorumluluk / Karayollarından komünist işçiler

Karayollarının özelleştirilmesi saldırısı tüm hızıyla devam ediyor. Sermaye hükümetleri yıllarca karayollarında taşeronlaşmaya hız verme konusunda tam bir anlayış birliği içinde hareket ettiler. AKP iktidarı ise Karayolları Şube...(daha)


05.02.2013

Daiyang-SK Metal grevi üzerine... / Trakya'dan sınıf devrimcileri

Trakya’da mücadele birikimleri büyüyor! Son yıllarda sanayi havzalarında parçalı fakat süreklileşen, bir anlamıyla birbirini tetikleyen direnişler gelişmekte. Bunlar kuşkusuz parçalı, dağınık ve birleşik bir mücadele...(daha)


05.02.2013

Feminizme savrulanlar, devrim iddialarını yitirenlerdir... / S. Soysal

Gerçek ve kalıcı çözüm sosyalizmde! Uzun bir dönemdir sol hareket ile sendika ve meslek örgütlerinde kadın sorununda feminist çizgi belirginlik kazanmış bulunuyor. Somutta 8 Martlar’da yaşanan ayrışmalarda kendisini gösteren...(daha)


05.02.2013

Kadın sorunu, KESK ve feminizm / Sosyalist Kamu Emekçileri

Uzun yıllardır reformist sol harekette, Kürt hareketinde ve KESK’te kadın sorunu çerçevesinde feminizmin etkisi altında bir gelişme yaşandı. Feminist düşünceler ise dünyada ve Türkiye’de çeşitli evrelerden geçerek...(daha)


05.02.2013

Suriye’de yıkıcı savaştan çıkış arayışları… / KB

İkinci yılını tamamlamak üzere olan Suriye’deki olaylar, ülkenin yarısını harabeye çevirmiş durumda. Yakılıp yıkılan kentler, mülteci durumuna düşürülen milyonlar, öldürülen on binler, gerileyen ekonomi, yaygınlaşan işsizlik,...(daha)


05.02.2013

“Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı” mecliste... / KB

Baskı ve denetime yasal kılıf geliyor! AKP hükümeti “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı” ile tüm toplum üzerindeki baskıyı arttırmaya çalışıyor. TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen tasarı...(daha)


01.02.2013

“İmralı görüşmeleri” sürecinin aylık bilançosu... / KB

Tasfiyeci oyuna kapılanlar Kürt sorununu mu çözüyor, AKP’nin sorunlarını mı? “İmralı görüşmeleri” süreci hemen hemen AKP’nin planladığı çerçevede işliyor. Yılın ilk ayında devletin saldırıları hızından bir şey kaybetmedi....(daha)


29.01.2013

İsrail seçimleri... / KB

Irkçı siyonizmin egemen olduğu parçalı siyaset sahnesi İsrail’de 22 Ocak’ta gerçekleşen genel seçimlerin sonuçları belli oldu. Açıklanan sonuçlara göre işbaşındaki koalisyon hükümetinin ana partileri olan sağcı Likud ile faşist...(daha)


29.01.2013

“Steve Biko öldü, sistem yaşıyor!” / S. Eren

Güney Afrika deneyiminin gösterdikleri Afrika Ulusal Kongresi (ANC) Aralık ayında gerçekleştirdiği kongre ile beş yıllık süre için yeni başkanını seçti. 70 yaşındaki yeni başkan Jakob Zuma, 2014 yılında yapılacak devlet...(daha)


Toplam 1211 içerik. 11 - 20 arası sonuçlar gösteriliyor.