29.01.2013

“Geleceğin kıtasında” yeni bir savaş, eski bir sömürge / KB

Afrika Kıtası’nın bir bölümünü 19. yüzyılın ikinci yarısından 1960’lara değin sömürgesi altında tutan Fransa, son iki yıl içinde 4. kez bir ülkeye saldırıyor: Bu kez hedef Batı Afrika ülkesi Mali. Fransız savaş uçakları ile...(daha)


29.01.2013

UİS operasyonunda son perde... / KB

Sömürü ve kölelik derinleştiriliyor! Dinci-gerici AKP hükümeti, işçi sınıfına yönelik kapsamlı bir yıkım programı olan Ulusal İstihdam Stratejisi’nden geri adım atmıyor. 3 yılı aşkın süredir hazırlıkları süren bu saldırıdan geri...(daha)


29.01.2013

Sermaye hükümeti Ulusal İstihdam Stratejisi’ne start veriyor; / KB

AKP’den bir “entegre proje” de işçi ve emekçilere! Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İnşaat Sanayi İşverenler Derneği toplantısında Ulusal İstihdam Strateji’nde (UİS) son noktaya gelindiğini duyurdu. UİS belgesinin 3 ay bekletildikten...(daha)


27.01.2013

Mısır’da ‘isyan hali’ devam ediyor…

Halk ayaklanmasının ikinci yılında yüzbinler yine alanlarda Mısırlıların “25 Ocak Devrimi” olarak andıkları halk isyanın ikinci yılında, yüzbinler yine alanları doldurdu. Başkent Kahire’nin yanısıra İskenderiye, Süveyş,...(daha)


26.01.2013

“Devrimci Kadın Kurultayı”na yürürken...

Kadın sorunu üzerine Sınıf devrimcileri olarak siyasal mücadelenin ve toplumsal devrimin temel gündemlerinden birisi olan kadın sorununa dair devrimci bir bakışa, sorunun tarihsel-toplumsal kökeni ve günümüz burjuva...(daha)


22.01.2013

Mali’ye saldırı halklara karşı açılan yeni emperyalist cephedir! / KB

Fransa’nın geçen hafta Batı Afrika ülkelerinden Mali’ye saldırması ile emperyalistlerin halklara karşı yürüttükleri savaşlar zincirine yeni bir halka eklendi. 2001’de Afganistan işgaliyle başlayan “yeni dönem savaşları” serisine...(daha)


22.01.2013

Boyalı basının yan sanayi, zamane İslamcılığının sesi:

Yeni Akit, eski hikaye! “PKK’lılar, PKK yanlısı DPI’cı Çandaroğulları, Altanoğulları, Bayramoğulları, Ergenekoncular, Neoliberaller, Hürriyetçiler, Tarafçılar, Radikalciler, Aydınlıkçılar, Ulusalcı sol ve Atatürkçüler,...(daha)


22.01.2013

Devrimci Kadın Kurultayı’ndan 8 Mart’a... / KB

Özgürlük ve eşitlik mücadelesini yükseltelim! 10 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olan Devrimci Kadın Kurultayı’nın çalışmaları yoğunlaşmış bulunuyor. Kadın sorununun toplumsal ve sınıfsal özünün karartıldığı, sınıflardan...(daha)


22.01.2013

Sermaye iktidarı, Suriye’deki çatışmaları körüklemeye devam ediyor… / KB

Yayılmacı politikalara karşı direnmek işçi ve emekçilerin görevidir! Hem iç hem dış politikada kapitalist sınıfların çıkarlarını gözeterek adım atan AKP iktidarının saldırgan, yayılmacı zihniyeti, hemen her icraatında kendini...(daha)


15.01.2013

AKP iktidarının yayılmacı/saldırgan planlarını bozalım! / KB

“Yeni Osmanlıcılık”, “bölgesel güç”, “aktif taşeron” gibi tanımlara konu olan Türk devleti/AKP iktidarının dış politikasındaki militarist ton, daha belirgin bir hal almaya başladı. Bu olguyu hem dinci-Amerikancı iktidarın...(daha)


Toplam 1211 içerik. 21 - 30 arası sonuçlar gösteriliyor.