< Filistinliler yine mülteci
13.02.2013 - 15:43

Hamas: Mısır tünellere su pompalıyor


Mısır’ın, Gazze'nin en önemli ticaret ve geçiş noktası durumundaki tünellerini içlerini su ile doldurarak kullanılamaz hale getirdiği iddia edildi.

Hamas’ın internet sitesinden verilen habere göre Mısır, bir yandan Gazze sınırına daha fazla birlik gönderirken, diğer yandan da tünelleri imha etmeyi sürdürüyor. Haberde İsrail’in geçtiğimiz yıl kasım ayında Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırıdan sonra inşa edilen tünellerin de hedefte bulunduğu savunuldu.

İddiaya göre Mısır’ın tünellere su vermesinden dolayı, tünellerin inşaatında çalışan en az 3 kişi hayatını kaybetti.

Refah'daki tünel sahipleri de, Mısır güvenlik güçlerinin son 10 gündür Sina'da güvenlik noktaları oluşturduğunu ve Gazze'ye geçmek isteyen kamyonların geçişini engelleyerek taşıdıkları mallara el koyduklarını öne sürdü.

Mısırlı askerlerin tünellere de su pompaladığını söyleyen tünel sahipleri, su seviyesinin yükselmesiyle birlikte, Filistinli işçilerin tünellerden hızlı bir şekilde tahliye edildiğini belirtti. Bazı tünellerde ise su boşaltma çalışmalarının başladığı bildirildi.

Bazı Filistinli kaynaklar, İsrail’in geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Bulut Sütunu operasyonundan sonra varılan anlaşma gereği Mısır’ın tünelleri imha etmeye başladığını ifade ediyor.

Dünya Bülteni / 13.02.13


Üste