< Mısır'da öfke dinmiyor
20.02.2013 - 16:20

“Özgürlük Tutsakları” açlık grevinde, Filistin halkı sokaklarda!


(20.02.13) - İsrail zindanlarında bulunan 5 bine yakın Filistinli tutsaktan 800’ü, bugün açlık grevine gidiyor. Aylardır süresiz açlık grevini sürdüren dokuz tutsakla dayanışma ve siyonist rejimin zindanlarda estirdiği vahşi terörü protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen açlık grevi, dokuz tutsağın hayatını kurtarmayı da hedefliyor.

Dayanışma açlık grevine katılan farklı direnişçi örgütlere mensup 800 kişi, aylardır süresiz açlık grevi eylemini sürdüren tutsakların taleplerinin kabul edilmesini istiyor. Haklarında mahkumiyet kararı bulunmayan veya serbest bırakıldıktan hemen sonra keyfi bir şekilde tekrar siyonist zindanlara atılan dokuz tutsağın talebi, serbest bırakılmak.

Irkçı-siyonist rejimin “idari tutukluluk” adını verdiği bir uygulamaya dayanarak, yüzlerce Filistinli, haklarında hiçbir resmi suçlama veya mahkeme kararı bulunmadan, yıllarca İsrail zindanlarında tutuldu. Süresiz açlık grevini sürdüren tutsaklar da, bu faşist uygulamanın kurbanlarından.

Geçerken belirtelim ki, İsrail’e, “Ortadoğu’nun tek demokratik devleti” payesi vehmeden batılı emperyalistler, tüm yasa, kural ve uluslararası anlaşmaları ayaklar altına alan bu faşist uygulamaya dair en ufak bir itirazda bulunmuyorlar.

Dayanışma açlık grevi, İsrail devletinin bu faşist uygulamasını dünya kamuoyu nezdinde teşhir etmenin de vesile sayılıyor. Açlık grevi, bir kısmı ölümün eşiğinde bulunan dokuz tutsağın sorunlarının yanısıra, bir bütün olarak Filistinli tutsakların İsrail zindanlarında maruz kaldıkları vahşi icraatları uluslararası kamuoyunun gündemine taşıma çabalarına ivme de katıyor. Nitekim Filistinli diplomatlar sorunu BM gündemine de taşımaya hazırlanıyorlar.

Açlık grevi devam ederken, kuşatma altındaki Filistin kentlerinde ise tutsaklarla dayanış eylemleri yoğunlaştırıldı. Bazı kentlerde açlık greviyle dayanış çadırları kuran tutsak yakınlarıyla Filistinli tutsakların sorunlarıyla ilgilenen örgütler, her gün eylem yapıyorlar.

Tutsakları, İsrail işgaline karşı direnişin ve özgürlüğün simgesi kabul eden Filistin halkı, ırkçı-siyonizme karşı direnenleri yüceltiyor, onların mücadelesinin kazanımla sonuçlanması için dayanışma eylemleriyle zindanlar sorununu gündemde tutuyor.

“Özgürlük tutsaklarına özgürlük!” şiarıyla gerçekleştirilen dayanışma eylemlerinin, tutsakların talepleri kabul edilene kadar devam edeceğini belirten tutuklu yakınları ile konuyla ilgili örgütler, İsrail’in zindanlarda estirdiği terörü teşhir etmeye de devam edeceklerinin altını çiziyorlar.


Üste