< AKP binası önünde eylem yapan işçilere müdahale: 4 gözaltı
22.02.2013 - 16:23

BMC işçileri holdingin kapısına dayandı!


(22.02.13) - BMC işçileri 6 günlük yolculuklarının sonunda İstanbul'a, BMC'nin sahibi Çukurova Holding önüne ulaştılar. İşçilerin otobüslerini Levent Edition Otel önünde Türk Metal 1 No'lu şube ve Türk-İş'e bağlı diğer sendikaların üyeleri karşıladılar.

En önde BMC işçilerinin “BMC işcisinin emek yürüyüşü” pankartı, arkasındaysa Türk Metal İstanbul Şubeleri ve Bursa Türk Metal'in “Bursa metal işçileri emek mücadelesinde BMC işçilerinin yanındadır!” pankartları açılarak Çukurova Holding'in merkezinin bulunduğu Yapı Kredi Plaza önüne yüründü.

İşçiler yürüyüş boyunca “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Vur vur inlesin, Karamehmet dinlesin!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganlarını haykırdılar.

Yapı Kredi Plaza önünde eyleme destek verenler selamlanarak “Yaşasın sınıf dayanışması!” sloganı atıldı. Ardından BMC işçilerinin sadaka değil alın terinin karşılığı için eylemde olduğuna dikkat çekilerek söz Türk-İş Genel Merkez yönetiminden TES-İŞ Başkanı Nazmi Irgat'a verildi. Irgat, “Çözüm burada” diyerek holding önüne eylemin taşınmasına vurgu yaptı. “Biz en iyisini, en kalitelisini üretir, yönetenlerden de üretimin karşılığı için hassasiyet bekleriz” diyen Irgat sürecin başından beri yapılan görüşmelere katıldığını buradan “çözüm” ile dönüleceğini söyledi.

“BMC burada patron nerede?”

Irgat'ın konuşmasının ardından söz Türk Metal Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım'a verildi. Yıldırım konuşmasına 22 yıllık BMC işçisi olduğunu ifade ederek başladı. BMC şirketinin sektördeki yerine değinen Yıldırım, BMC patronu Mehmet Emin Karamehmet'in Türkiye'nin en zengin 10 isimden biri olduğunu, işçilerin istediği ücreti ödeyebileceğini söyledi. Yıldırım, 24 Ocak'ta yapılan son görüşmeyi aktararak diyalog için çok çaba harcadıklarını artık verdikleri süre dolduğu için eylemde olduklarını belirtti.

Yıldırım'ın konuşması “BMC burada patron nerede?” sloganlarıyla kesildi. Yıldırım sözlerine hükümet ve bakanlara seslenerek devam etti. “Milli Tank” üretilmesinin istendiği bir süreçte savunma sanayinin en büyük kuruluşlarından birinin üretimden düşmesine göz yumulmasını eleştiren Yıldırım, “Fabrika hazır, vasıflı işçiler var” diyerek daha çok üretmek istediklerini söyledi.

Yıldırım sözlerini “Biz buradan haklarımızı almadan gitmeyeceğiz!” diyerek bitirdi. Eylemde Türk Metal bürokratlarının “vatan” vurgularını öne çıkartarak, işçileri milliyetçi temelde yönlendirip “Kirpiyi durdurma askeri vurdurma” gibi söylemlere sıkıştırmaya çalıştıkları görüldü.

Yapılan konuşmaların ardından bekleyiş BMC işçilerine kumanya dağıtılmasıyla devam etti. İşçiler haklarını almadan fabrikaya dönülmeyeceği, akşam konaklamak için Türk Metal'in Avrupa yakasındaki şubesinde kalınacağı ifade edildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul


Üste