< Esenyurt’ta “Dünya, Ortadoğu ve Türkiye” semineri
23.02.2013 - 13:53

Berfo Ana defnedildi


(23.02.13) – Berfo Ana, memleketi Ardahan’da yapılan törenle toprağa verildi.

Geçtiğimiz gün hayatını kaybeden Berfo Ana, dün Galatasaray Meydanı’nda katıldığı son eylemin ardından memleketi Ardahan’a yollanmıştı. Berfo Ana bugün de Ardahan’ın Göle ilçesinde yapılan törenle toprağa verildi.

Cenazesi bile Valilik engeline takıldı

Ömrünün 31 yılını oğlu Cemil Kırbayır’ı arayarak ve katliamcı devlete karşı mücadele ederek geçiren Berfo Ana’nın cenazesi bile sermaye devletinin baskısıyla karşılaştı.

Vasiyetinde mezarının yanına oğlu için de mezar yapılmasını ve oğlu bulunduğunda kemiklerinin kendi mezarının yanına konmasını isteyen Berfo Ana için buna uygun bir mezar kazıldı. Ancak Göle Kaymakamı “olmayan birisi” için mezar açılamaz diyerek engel olmak istedi.

Ailenin baskısı üzerine talep kabul edildi ve iki mezar da hazırlandı.

Sloganlarla uğurlandı

Öğle saatlerinde getirilen cenaze Kubilaybey Camisi’nin avlusuna konuldu. Cami’de kılınan cenaze namazının ardından naaş omuzlara alınarak Okçular Köyü mezarlığına götürüldü. Cenaze ile birlikte yürüyen kitle yol boyunca “Cemil Kırbayır ölümsüzdür!”, “Anaların öfkeleri katilleri boğacak!”, “Katil devlet hesap verecek!” sloganlarını haykırdı.

Törene AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Göle Kaymakamı Fatih Özdemir, BDP Ardahan li Başkanı Akif Yılmaz, BDP Göle İlçe Başkanı Akif Tekin, Göle Kültür Dayanışma Dernek Başkanı Kurbani Demir, Berfo Ana'nın çocukları, torunları ve yakınları ve Kars Devrimci 78'liler Derneği üyelerinin katıldığı öğrenildi.


Üste