< Dayanışma konseri Pazar günü
20.02.2013 - 13:01

Vatan önünde polis terörü


(20.02.13) - Kamu emekçilerine yönelik operasyonu protesto etmek için yapılmak istenen basın açıklamasına polis engel oldu.

Bugün Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde Kamu Emekçileri Cephesi tarafından yapılmak istenen basın açıklaması pankart açıldığı anda polisin taciz ve baskısına hedef oldu.

Eylemi “yasadışı” sayan polis, keyfi yasakla basın açıklamasına izin verilmeyeceğini söyledi. TOMA eşliğinde Çevik Kuvvet polisleri kalkanlarıyla cadde boyunca kitleyi uzaklaştırdı.

Kamu emekçileri polisin tutumunun hukuksuz olduğunu ifade ederek basın açıklaması okunak istedi. Ancak polis saldırganlığını daha da artırarak açıklamayı okuyan kamu emekçisini gözaltına almaya çalıştı. Kitlenin sahiplenmesi üzerine polis gözaltından vazgeçerek Akdeniz Caddesi'yle Vatan Caddesi'nin kesiştiği yere kadar eylemcileri uzaklaştırdı. Polis hamile bir eylemciyi dahi itmekten geri durmadı.

Polisin keyfi baskısı sonucu okunamayan basın açıklaması basın emekçilerine dağıtıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“AKP, iktidar olduğundan bugüne halkın her kesimine azgınca saldırıyor. Gecenin bir vakti panzerleriyle, tomalarıyla, işkenceci polisleriyle, helikopterleriyle, kapı pencere kırarak evleri, dernekleri eşkıya gibi basarak avukatları, sanatçıları, öğrencileri, işçileri, gazetecileri işkenceyle gözaltına alıp tutuklamaktadır. Şimdi sırada öğretmenler, doktorlar, hemşireler, mühendisler, belediye, vergi dairesi ve maliye çalışanı olan kamu emekçileri var.”

Eylem sırasında polisin tehditlerinden sol, sosyalist basın emekçileri de nasibini aldı. “Sen de mi gözaltına alınmak istiyorsun?”, “Seni tanıyoruz!” gibi ifadelerle basın emekçileri taciz edildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul


Üste