< “Barış” ödülü işgalci Fransa’ya
22.02.2013 - 17:20

İşkenceci polisler iddianamede


(22.02.13) – Sokak ortasında polislerin işkencesine maruz kalan Ahmet Koca için iddianame hazırlandı.

Geçtiğimiz yıl 18 Haziran’da hamile eşi ve üç akrabasıyla yolculuk eden Ahmet Koca’nın aracı Fatih’te polislerce durdurulmuş ve ardından Koca, 11 polis tarafından sokak ortasında darp edilmişti. Kürtçe konuşan Koca’ya “sen terörist misin” diyerek saldıran polislerin görüntüleri ise çevre binalardan kayıt altına alınmıştı.

Savcı olayla ilgili soruşturmayı tamamladı ve hazırladığı iddianamede 11 polis hakkında işkence suçundan 12’şer yıla kadar hapis istedi. Ahmet Koca’nın müşteki olarak yer aldığı iddianamede işkenceci polisler Adem Doğan, Muhammed Mustafa Gülcan, Atalay Erzurumlu, Mehmet Karakoyun, Seyit Ali Aktaş, Ali Yener, Can Ahmet Akgün, Ahmet Gülen, Fatih Kalabalık, Mustafa Altınok ve Ahmet Özdemir şüpheli sıfatıyla yer aldı.

İddianamede Koca’nın şu ifadelerine de yer verildi:

“Aracımla saat 01.30 sıralarında seyir halindeyken karşı yönden gelen 80188 plakalı polis aracı selektör yaparak benden yol vermemi istedi. Aracımı geriye doğru çekerek polise yol verdim. Ancak polis buna rağmen benim önümde durdu. Ben de arabanın içerisinden polise, arabada hamile kadın olduğunu ve hemen hastaneye yetişmem gerektiğini söyledim. Polis memuru ise bana 'Bana ne lan hamileden. Arabadan aşağıya in” şeklinde karşılık verdi. Polise ayrıca asker olduğumu ve vatani görevimi yaptığımı anlattım. Bu sırada polislerle ile aramda itişme kakışma yaşandı. Bu esnada yardım istemek için ağabeyimi arayarak Kürtçe konuştum. Polisler bu defada 'Sen terörist misin' şeklinde bağırarak yumruk ve tekmelerle beni darp etmeye başladılar. Sonra diğer polisler de darp etmeye başladı. Ellerimi kelepçelediler, copla vurmaya başladılar. Sonra kendimi kaybetmişim ayıldığımda nezarethanede idim”

Ayrıca Koca’nın nezarette de elleri kelepçeli tutulduğu, tuvalete dahi gidemediği belirtilirken görgü tanıklarının ifadeleri ve kamera görüntülerinin de Koca’nın ifadelerini doğruladığı bilgisi iddianamede yer aldı.  


Üste