< 'At etini fakirlere yedirelim'
22.02.2013 - 18:01

Sevag için eyleme çağrı


(22.02.13) – 2011’de askerde “kaza kuşunu” ile öldürülen Sevag Balıkçı için yürüyüş düzenlenecek.

Sevag Balıkçı askerliğini yaptığı sırada bir başka er olan Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla öldü. Olayın sebebinin “kaza kurşunu” olduğu söylenerek zanlı ilk duruşmada serbest kaldı.

Nor Zartonk Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesi ile dayanışma içerisinde olmak için 27 Şubat Çarşamba günü Taksim’de, 28 Şubat’ta ise Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı önünde eylem yapacağını duyurdu.

Nor Zartonk’un çağrısı şöyle:

“Sevag Balıkçı Ermeni Soykırımının 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, zorunlu askerliğini yaptığı sırada silah arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla “kazara” öldürüldü. Ne ile suçlandıkları bile bilinmeyen basın emekçileri, öğrenciler, Kürt siyasetçiler, devrimciler, akademisyenler, avukatlar ve sendikacılar; sırf düşündükleri, sorguladıkları ve eleştirdikleri için tutsak edilirken, Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı daha ilk duruşmada serbest bırakıldı!

Katledilişinin ikinci yılına yaklaşırken, Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı hala aramızda! Tıpkı Madımak’ı yakanların, Roboski’yi bombalayanların, Hrant Dink’in ve failinin devlet olduğu binlerce katledilen dostlarımızın katillerinin olduğu gibi!

Irkçılık ve şovenizm devlet yetkilileri tarafından, farklı etnik gruplara karşı her daim tetiklenirken, barışın, kardeşliğin ve eşitliğin mücadelesini yükseltmek, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesiyle dayanışmak için 27 Şubat Çarşamba günü saat 19.00da Taksim Meydanı’na, 28 Şubat Perşembe günü saat 12.00de Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı önüne çağırıyoruz.”


Üste